Moda i Uroda

Pantone 2020. Classic Blue kolorem zbliżającego się roku

Moda i Uroda

Aktualizacja:

3. grudnia amerykański Instytut Pantone ogłosił, że kolorem roku 2020 będzie classic blue. W przeciwieństwie do lat poprzednich, kiedy w modzie królowały żywe odcienie, firma postawiła na klasyczny niebieski. Dr Marek Borowiński opowiedział o tym, jak podejmuje się tego typu decyzje.

Klasyczny niebieski kojarzy się z elegancją, spokojem i prostotą. Zdaniem specjalistów odcień ten daje poczucie bezpieczeństwa i zakotwiczenia. Classic Blue to symbol nieba, wiatru, wody oraz wiary. Kolory może wpływać na otoczenie człowieka oraz jego samego.

Koloryści z Instytutu Pantone analizują co się dzieje na świcie, zarówno w trendach, muzyce, jak i gospodarce – powiedział Dr Marek Borowiński - Kolorem może być również forma tekstury, ponieważ eksperci sprawdzają także w jaki sposób załamuje się światło. My widzimy kolor właśnie poprzez widzenie światła.

Kolor roku Pantone

Instytut Pantone to istniejąca od lat 60. firma komercyjna, która od blisko 20 lat wybiera kolor roku. Zespół ekspertów typuje barwę, która ich zdaniem najlepiej odzwierciedla aktualne trendy, istotne wydarzenia i nastroje panujące na świecie. Każdy ich wybór jest dokładnie uzasadniany i bardzo często trafny. Typowane przez instytut kolory odgrywają często istotną i dostrzegalną rolę w wielu branżach takich, jak chociażby moda, design czy wystrój wnętrz.

Zobacz też:

Glass skin. Jak osiągnąć efekt „szklanej” cery?

Jak skomponować strój do biura?

"Motyw" - serial, który trzyma w napięciu. Premiera już dziś na player.pl!

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości