Swetry z niskiej jakości tkanin a zmechacenie
Jak przekonywała nasza ekspertka, zmechacenie jest naturalnym stanem wełny. Jeśli po dłuższym czasie użytkowania na materiale pojawiają się małe, charakterystyczne kuleczki, powinniśmy przyjąć to za normę. Gorzej, jeśli dzieje się tak krótko po zakupie ubrania.
- Mam ze sobą sweter uprany raz i wygląda jak psu z gardła. Słabej jakości dzianiny, tkaniny, po pierwszym praniu wygląda tak. W takiej sytuacji idę z reklamacją do sklepu - mówiła Ula Chincz.
Kiedy ubrania zaczynają się mechacić?
O ubrania należy dbać także wtedy, kiedy mamy je już na sobie. Nawet najdrobniejszy zły ruch może doprowadzić do uszkodzeń. - Sweter może mechacić się przez fizyczne pocieranie go o różne rzeczy, albo siebie samego. Na pasy samochodowe metoda jest prosta - bierzemy apaszkę i owijamy pas. A co np. z torebką? Przyda się golarka do ubrań, która usuwa zmechacenia - radziła.
- Polecam także czesadełko. Używam go np. do skarpet. Można to robić podczas oglądania telewizji. Nigdy natomiast nie gólmy maszynką do ciała, czy pumeksem - nigdy w życiu - dodała.
Jak prać ubrania, by się nie psuły?
Zanim wrzucisz ubranie do bębna pralki, zerknij na metkę i upewnij się, że pierzesz je zgodnie z zaleceniami. Znajdziesz tam informację, czy i w jaki sposób prać dane ubranie. Może się okazać, że materiał wymaga specjalnego programu lub prania ręcznego. - Ubrania piorę w poszewce od poduszki, żeby nie ocierały się o siebie, albo nie haczyły o zamki. Zawsze piorę z zaleceniami producenta, czyli 30-40 st. na programie delikatnych tkanin - opowiadała nasza ekspertka.
Jak dodała, ważne w obchodzeniu się z praniem jest także jego suszenie. Nigdy nie susz mokrych ubrań na grzejniku – to zdecydowanie szybciej je zniszczy, a w konsekwencji spowoduje łatwiejsze zmechacenie się materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.
Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Twoja pociecha nie chce odrabiać pracy domowej? Być może popełniasz te błędy. "Dziecko się broni albo boi"
- Co jeść, żeby mieć dobry humor? Dietetyk: "Nie tylko czekolada poprawia nastrój"
- Fizjoterapia stomatologiczna nie wiąże się tylko z jamą ustną. "Napięcia z twarzy bardzo lubią się przenosić w inne obszary ciała"
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News