Jak szybko pozbyć się łupieżu? Poznaj domowe sposoby na łupież i zapomnij o nim raz na zawsze

Łupież
Łupież
Źródło: Sirinate Kaewma/EyeEm/Getty Images
Łupież potrafi skutecznie spędzać sen z powiek i zmusić nas do rezygnacji z czarnych ubrań. Chociaż to dość częsta przypadłość, problem z łupieżem może wpływać na nasze samopoczucie, w tym pewność siebie. Warto więc znaleźć sposób na łupież i cieszyć się czystą skórą głowy.

Łupież to problem nie tylko estetyczny, ale i choroba skóry głowy. W zależności od jej przyczyn i nasilenia, może zniknąć samoistnie, ale niestety lubi powracać. Najczęściej, by pożegnać się z łupieżem, trzeba się namęczyć i zastosować odpowiednio działające środki lub zabiegi.

Czym tak naprawdę jest łupież?

Łupież to choroba skóry głowy, a dokładniej łuszczący się naskórek. Objawia się swędzeniem skóry głowy oraz złuszczaniem się naskórka, który przyjmuje postać białych płatków, osadzających się we włosach i spadających na ramiona.

Jaka jest przyczyna powstawania łupieżu? Bakteria drożdżowa Malassezia (Pityrosporum ovale). Bakterie te bytują na każdym ludzkim organizmie, nie wywołując niczego niepokojącego. Problem rozpoczyna się wtedy, gdy bakterie te zaczynają się namnażać i powodować łuszczenie naskórka. Dzieje się to na skutek niedoborów witaminowych i mineralnych, powodujących osłabienie organizmu. Inną przyczyną jest nasilony łojotok skóry, który również wywołuje łupież.

Jakie są rodzaje łupieżu?

Łupież powinien być leczony. Nie można go lekceważyć, gdyż może być objawem innej choroby. Wyróżniamy jego dwa rodzaje:

  • łupież suchy - drobny, wyglądający jak pyłek lub mąka. Towarzyszy mu zaczerwienienie i swędzenie skóry głowy. Łupież ten może się pojawić u osób ze skórą łojotokową albo normalną, ale nieodpowiednio pielęgnowaną. Wtedy mówimy o tzw. łupieżu kosmetycznym, spowodowanym np. źle dobranymi kosmetykami lub przesuszeniem skóry (klimatyzacja, czapki, suszarka),
    • łupież tłusty - spowodowany silnym łojotokiem, trudniejszy do wyleczenia. Objawia się osiadającymi na skórze głowy wilgotnymi, ciężkimi łuskami. Jest trudniejszy do wyleczenia i z reguły wymaga interwencji lekarskiej, gdyż może przerodzić się w zapalenie łojotokowe skóry ciała.

      Jakie są domowe sposoby na pozbycie się łupieżu?

      Najlepszym sposobem jest przede wszystkim regularna i prawidłowa pielęgnacja skóry głowy i całego organizmu. Łupież jest związany z niedoborem mineralnym, trzeba więc zadbać o to, by uzupełnić brakujące minerały. Wskazana jest dieta bogata w witaminy z grupy B, A i E, dlatego nie powinniśmy omijać ryb, olejów roślinnych, orzechów czy pestek. Dodatkowo należy zadbać o dostarczanie magnezu, cynku i wapnia. Tutaj pomocne będą fasola, soja, słonecznik, produkty mleczne oraz zielone warzywa liściaste. Ogólna zasada dotycząca żywności zakłada spożywanie jak najwięcej produktów naturalnych, a jak najmniej przetworzonych.

      Dobrym pomysłem są również naturalne sposoby regeneracji skóry głowy, czyli:

      • masaże z użyciem olejów, np. kokosowego. Oleje mają właściwości odżywcze i przeciwzapalne, wzmacniają włosy, a także pomagają wyleczyć świąd, łojotok oraz wiele innych zmian skórnych. Do masażu najlepiej użyć oleju jako bazy (np. słonecznikowego, kokosowego), a do tego dodać kilka kropli olejku eterycznego - laurowego, rozmarynowego czy z drzewa herbacianego. Ważne, aby oleje delikatnie wmasowywać w skórę głowy. Zabiegi należy powtarzać dwa razy w tygodniu;
        • napar z tymianku, który ma działanie grzybobójcze i przeciwzapalne. Zaparzamy tymianek w wodzie (dwie łyżki tymianku na dwie szklanki wody), czekamy aż przestygnie, a po umyciu włosów polewamy nim głowę.;
          • wcierka z łopianu, który skutecznie ogranicza łojotok, a przy okazji działa przeciwwirusowo. Garść liści lub pokrojony korzeń łopianu zalać trzeba szklanką wrzątku. Po odcedzeniu otrzymamy napar, który po wystygnięciu należy wmasowywać w skórę głowy po każdym myciu;
            • dodanie do szamponu kosmetycznego olejku eterycznego, np. herbacianego (1 kropla olejku na 30 ml szamponu).

              Innym ważnym czynnikiem przy pielęgnacji skóry głowy jest sen i ograniczanie stresu. Odpowiednio długi sen pozwala nam się zregenerować, przez co organizm jest silniejszy i łatwiej walczyć mu z bakteriami. Redukcja stresu jest bardzo ważnym elementem walki z łupieżem, gdyż jest on szkodliwy dla całego organizmu. Dlatego warto wiedzieć, co nas odstresowuje i umieć to wykorzystywać. Pomocne mogą być techniki medytacyjne, wysiłek fizyczny lub spacery.

              Jaki jest dobry szampon przeciwłupieżowy?

              Dobry szampon przeciwłupieżowy można kupić w drogerii albo w aptece. Ważne, by sprawdzić jego skład. Szampony do walki z łupieżem powinny mieć delikatną formułę, nie przesuszać naskórka. Oprócz działania przeciwłojotokowego, powinny również działać przeciwgrzybiczo. Droższe, ale bardziej skuteczne szampony, mają w składzie takie składniki jak: ketokonazol, pochodne imidazolu, kwas salicylowy czy chlorek selenu.

              Łupież jest dolegliwością powracającą, dlatego po ustąpieniu objawów lepiej jeszcze przez jakiś czas stosować profilaktycznie kosmetyki przeciwłupieżowe. Ostrzejszą formę łupieżu, czyli łupież tłusty, należy leczyć pod okiem dermatologa.

              Zobacz także:

              Zobacz wideo: Domowe sposoby na walkę z łupieżem

              Domowe sposoby na walkę z łupieżem

              Autor: Adrian Adamczyk

              Źródło zdjęcia głównego: Sirinate Kaewma/EyeEm/Getty Images

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości