Koronawirus

Polacy chcą się szczepić przeciw COVID-19. Bardziej zainteresowane są kobiety czy mężczyźni?

Koronawirus

E+Toshe_O/Getty Images

Już cztery na pięć osób w wieku 70+ chciałyby się zaszczepić przeciwko COVID-19 – wynika z najnowszego sondażu dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. Do niedawna w Polsce dominowało sceptyczne podejście do szczepień. Skąd tak duża zmiana?

Szczepionkę przeciw COVID-19 chciałoby przyjąć aż 68 proc. ankietowanych Polaków. To aż o 25 punktów procentowych więcej niż w badaniu sprzed niespełna dwóch miesięcy.

Kto chce się szczepić przeciw COVID-19?

Najwięcej zdecydowanych na przyjęcie szczepionki jest wśród osób starszych - wynika z sondażu dla "DGP" i RMF FM. W grupie 60–69 lat chętnych do zaszczepienia się (odpowiedzi "zdecydowanie tak" i "raczej tak") jest 81 proc., wśród osób w wieku "70 plus" jest to 76 proc. W poprzednim badaniu było to odpowiednio 63 i 53 proc.

Co ciekawe, do zaszczepienia się bardziej skłonni są mężczyźni (70 proc.) niż kobiety (65 proc.). Wzrost chętnych do przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19 zaobserwowano wśród zwolenników wszystkich opcji politycznych, jednak najwięcej zwolenników szczepionki jest wśród sympatyków Koalicji Obywatelskiej (75 proc. w listopadzie i 92 proc. teraz).

Dlaczego zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19 wzrosło?

Zdaniem "Dziennika Gazety Prawnej", dużo większe zainteresowanie szczepieniami przeciwko COVID-19 to efekt rozpoczęcia akcji szczepień w Polsce i w innych krajach. Duże znaczenie miała też głośna w ostatnich dniach "afera celebrycka". "Nagłośnienie w mediach przypadków sławnych i bogatych osób, które zaszczepiły się poza kolejnością, mogło przekonać wahających się, że szczepionka jest pożądanym, rzadkim dobrem i warto się szczepić. Zadziałał znany z psychologii efekt niedostępności" - pisze "DGP".

Sondaż United Surveys przeprowadzono 9 stycznia metodą CATI, na próbie 1000 Polaków.

Zobacz też:

Rodzina Piotra Machalicy wspomina zmarłego aktora. "Piotruś to był człowiek wielkiej skromności"

Dzieci, które przechorowały COVID-19 dostaną specjalistyczną pomoc

Co ze szczepieniami w Polsce? Dr Grzesiowski: "Mamy do zaszczepienia około 20 milionów osób"

Zobacz wideo: Uwaga! TVN: Jak wygląda walka o życie chorych w czerwonej strefie szpitala?

Autor: Małgorzata Kaferska-Łysek

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna/PAP

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości