Gwiazdy

Znane osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. "Patrzę na ludzi inaczej niż inni"

Gwiazdy

Anthony Hopkins, Elon Musk, Greta Thunberg

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia chcemy przybliżyć wam historie znanych osób, u których zdiagnozowano to zaburzenie. Jakie nazwiska znalazły się w tym gronie?

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Autyzm nie jest chorobą, lecz zaburzeniem rozwoju. Pierwsze objawy widoczne są zwykle przed 3. rokiem życia. Szacuje się, że au­tyzm do­ty­czy ok. 1 proc. do­ro­słej po­pu­la­cji na świecie. Do tej grupy zaliczają się również utalentowani artyści i twórcy.

Zobacz wideo: Zagraniczne gwiazdy

Zagraniczne gwiazdy

Wschodzące gwiazdy Hollywood
Wschodzące gwiazdy Hollywood Dzień Dobry TVN
wideo 2/10

Lista znanych osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu

Anthony Hopkins

Sir Anthony Hopkins jest wybitnym aktorem, znanym przede wszystkim z roli Hannibala Lectera w filmie ''Milczenie owiec''.  Po latach w jednym z wywiadów przyznał, że w 2007 roku zdiagnozowano u niego zespół Aspergera, czyli jedno z zaburzeń ze spektrum autyzmu. Jak stwierdził, pomaga mu ono w wykonywanym zawodzie, ponieważ inaczej "patrzy na człowieka i dzięki temu potrafi zrozumieć oraz odwzorować graną przez siebie postać".

Daryl Hannah

Aktorka znana z takich filmów jak ''Łowca androidów'', ''Stalowe magnolie'' czy ''Kill Bill" w wieku dziecięcym została zdiagnozowana z zaburzeniem ze spektrum autyzmu. Jak wspominała, czuła się odizolowana od innych, a to powodowało u niej ciągłe kołysanie się. Mimo to osiągnęła sukces i spełniła swoje marzenie o karierze aktorskiej. Do dziś ma jednak problemy w kontaktach międzyludzkich i unika blasku fleszy.

- Nie pojawiam się na premierach nie dlatego, że czuję się ponad to, że uważam się za lepszą, ale dlatego, że jestem przerażona - wyjawiła gwiazda.

Elon Musk

Podczas jednego z odcinków popularnego programu rozrywkowego "Saturday Night Live" twórca Tesli i SpeceX wyznał, że ma zespół Aspergera.

- Czasami mówię lub publikuję w mediach społecznościowych dziwne rzeczy, bo tak działa mój mózg - tłumaczył. - Tym, którzy poczuli się urażeni przypominam, że od nowa wymyśliłem samochody elektryczny i wysyłam ludzi na Marsa - dodał.

Zobacz wideo: Co wiemy o autyzmie?

Co wiemy o autyzmie?
Co wiemy o autyzmie?Źródło: Dzień Dobry TVN

Greta Thunberg

Jest nastoletnią aktywistką, u której zdiagnozowano zespół Aspergera (spektrum autyzmu) i ADHD. 

- Nie upubliczniam informacji na temat mojej diagnozy nie dlatego, by ją "ukryć", ale ponieważ wielu ignorantów nadal postrzega ją (zespół Aspergera – przyp.red) jako "chorobę" lub coś negatywnego. Uwierzcie mi, diagnoza przez bardzo długi czas mnie ograniczała. (...) Mam zespół Aspergera, co oznacza, że czasem moje zachowanie odbiega od przyjętych norm. Ale - biorąc pod uwagę okoliczności - bycie innym to rodzaj supermocy - podkreśliła młoda aktywistka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Źródło zdjęcia głównego: Karwai Tang, Theo Wargo, Pool/Getty Images

Pozostałe wiadomości