Dagadana to polsko-ukraiński zespół, który swoich słuchaczy czaruje niespotykaną muzyką i wyjątkowymi strojami. W tym roku grupa ma dla swoich fanów małą niespodziankę. Już wiosną pojawi się kolejna etno płyta. Zapowiedzią nowego krążka jest piosenka "Na zdrowie", którą muzycy wykonali na scenie Dzień Dobry TVN. Jesteście ciekawi tego brzmienia?
Narodziny zespołu
Zespół Dagadana funkcjonuje od 2008 roku i z powodzeniem łączy elementy polskiej i ukraińskiej kultury za pomocą jazzu, elektroniki i world music. Jak przyznali członkowie grupy, wszystko zaczęło się od warsztatów jazzowych w Krakowie. To właśnie tam muzycy pierwszy raz się poznali, a następnie z inicjatywy dwóch wokalistek: poznanianki Dagi Gregorowicz i lwowianki Dany Vynnytskiej, narodził się pierwszy skład zespołu. Niebawem do dziewczyn dołączył Mikołaj Pospieszalski - kontrabasista i basista.
- To jest muzyka, którą się fascynujemy, więc każdy wnosi to, co lubi najbardziej, ale także to z czego się wywodzi. Staramy się do tych melodii tradycyjnych, polskich, ukraińskich, a także białoruskich dodawać też to, czym się inspirujemy - powiedział Mikołaj Pospieszalski.
Dagadana z powodzeniem łączy kulturę polską i ukraińską. Zdaniem muzyków, poszukując inspiracji, znaleźć można wiele zaskakujących podobieństw, a także różnic, które podkreślają wyjątkowość odrębnych kultur. Jak artyści łączą w utworach dwa języki?
To jest naturalny proces, my mamy bardzo dużo wspólnego i tym się cieszymy. Ja przynoszę na próby jakieś ukraińskie ciekawostki, Aga z Mikołajem i Bartkiem - polskie i te różnice nas zachwycają
- powiedziała Dana Vynnytska, wokalista, piano.
Charakterystyczne stroje i wianki
Zespół uwielbia podróżować ze swoją muzyką i przedstawiać twórczość nowym odbiorcom. Dagadana zagrała już około tysiąca koncertów w 25 krajach, m.in. w Argentynie, Austrii, Algierii, Brazylii, Bułgarii, Chinach, Indonezji i wielu innych. Grupa miała przyjemność wystąpić zarówno w klubach, jak i mniej popularnych miejscówkach, na przykład na pustyni, w kopalni węgla, na tratwie, czy w domu swoich fanów. Choć muzycy uwielbiają grać kameralne koncerty, nie stronią także od dużych festiwali, takich jak legendarny Glastonbury (UK), Open’er, Przystanek Woodstock, Sound of the Xity (Chiny), Festiwal ludów pustyni (Maroko), United Islands Festival (Czechy) czy Virada Cultural (Brazylia). To, czym zespół zwraca na siebie uwagę to charakterystyczne kolorowe stroje i wianki na głowach.
- Kiedy podróżujemy po różnych państwach i dzielimy się swoją kulturą, chcemy też pokazać coś, co jest najfajniejsze, najlepsze. Uczymy widzów śpiewać po polsku i po ukraińsku. Często ludzie nas zapamiętują dzięki naszym wiankom. Są to tradycyjne, weselne, ukraińskie wianki zrobione przez fantastyczną artystkę - powiedziała Dana Vynnytska.
Piosenka "Na zdrowie"
Na scenie Dzień Dobry TVN zespół wykonał premierową piosenkę "Na zdrowie" z gościnnym udziałem białoruskiej piosenkarki Aleny Kadanovej. Singiel to utwór życzeniowy, nawiązujący do tradycji Ukrainy, Białorusi i wschodniej Polski.
- Jestem w Polsce od dwóch lat. Wzięłam walizkę i wyjechałam, bo chciałam zmienić swoje życie. Najpierw przyjechałam na Śląsk, a potem wymieniłam się z koleżanką i pojechałam do Poznania. Po 16 godzinach pracy ciągle chodziłam do pubu, gdzie robili muzyczne jam session. Ja tam śpiewałam i po dwóch latach poznałam ludzi, założyłam swój zespół. Jak już dobrze mówiłam po polsku, dostałam się do pracy jako nauczycielka śpiewu - powiedziała Alena Kadanova.
Podczas festiwalu Ukraińska Wiosna piosenkarkę i jej protest songi usłyszeli organizatorzy. Chwilę później pojawiła się propozycja, aby wspólnie z grupą Dagadana nagrać piosenkę. Tak postał utwór "Na zdrowie", który już niebawem usłyszeć będziemy mogli na nowej płcie zespołu.
Premierowa piosenka "Na zdrowie" z gościnnym udziałem białoruskiej piosenkarki Aleny Kadanovej. Zobaczcie ten wykon.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz także:
Paweł Tur - artysta, któremu muzyka gra w sercu od najmłodszych lat
Budka Suflera w hołdzie Romualdowi Lipko. "Wiedział, że muzyka to jedyne, co po nim pozostanie"
Muzyka, sport i optymizm, czyli pasje Maryli Rodowicz. "Uśmiecham się i do przodu!"
Autor: Nastazja Bloch