Gwiazdy

Szczedriwka, czyli pieśń życzeniowa "Shchedryi vechir" w wykonaniu zespołu Dagadana

Gwiazdy

Szczedriwka, czyli pieśń życzeniowa "Shchedryi vechir" w wykonaniu zespołu Dagadana

Polsko-ukraiński zespół Dagadana po raz kolejny popularyzuje tradycje kultury wschodniej, tym razem w formie szczedriwki, czyli pieśni życzeniowej. Jak podoba wam się piosenka?

Zespół Dagadana 

Dagadana już od ponad 12 lat znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Za tajemniczą nazwą kryją się dwie wokalistki: Daga, która jest Polką oraz Dana pochodząca z Ukrainy.

Zespół zagrał na takich legendarnych festiwalach jak Glastonbury (Wielka Brytania), Virada Cultural (Brazylia), Shanghai World Music (Chiny), Festiwal Ludów Pustyni (Maroko), Open’er czy Woodstock  (Polska).

Zagraliśmy w 27 krajach i teraz przybywamy z zapowiedzią nowego albumu

- powiedziała Daga.

Na naszej scenie zespół zaśpiewał piosenkę „Shchedryi vechir” („Szczodry wieczór”). To skierowana do rodziny szczedriwka, którą zapisał ukraiński etnograf, folklorysta kompozytor i historyk, Fiłaret Kołessa.

Czym są szczedriwki?

To jedne z najstarszych zachowanych tradycyjnych pieśni życzeniowych, które współcześnie śpiewa się od tzw. Starego Nowego Roku (13 stycznia). Życzyły zdrowia, dobrobytu, wielkich plonów, miłości, stworzenia nowych rodzin, rozwoju gospodarstw, obfitego miodobrania i wszelkich Łask Bożych.

To jest stara tradycja, która jest znana bardzo dobrze na Ukrainie, ale także we wschodniej ścianie Polski

 – dodała Daga.

Dagadana - nowa płyta

Przy okazji premiery utworu „Shchedryi vechir” zespół Dagadana zapowiada nowy album, którego premiera ma się odbyć jeszcze przed wakacjami 2020.

Materiał odwoływać się będzie głównie do starych Pieśni Życzeniowych (szczedriwek). Wynika to "z potrzeby przebudzenia życzliwości i dzielenia się Dobrem ze Wszystkimi ponad wszelkimi podziałami".

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
77
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0