Fenomen zespołu ABBA. "W historii muzyki nie było drugiego takiego zjawiska"

Źródło: Dzień Dobry TVN
ABBA - pół wieku temu wygrali Eurowizję (napisy)
ABBA - pół wieku temu wygrali Eurowizję (napisy)
Patrycja Markowska wraca do korzeni
Patrycja Markowska wraca do korzeni
Nowy singiel i nowa Ania Karwan
Nowy singiel i nowa Ania Karwan
Shaggy o nowym projekcie ze Stingiem i… Sinatrą
Shaggy o nowym projekcie ze Stingiem i… Sinatrą
Papa Dance i Artur Rojek połączyli siły
Papa Dance i Artur Rojek połączyli siły
Dzień Polskiej Muzyki
Dzień Polskiej Muzyki
Jan Lisiecki – wirtuoz pięknych wspomnień
Jan Lisiecki – wirtuoz pięknych wspomnień
Muzyka inspirowana naturą
Muzyka inspirowana naturą
Leśna muzyka Dawida Podsiadło
Leśna muzyka Dawida Podsiadło
50 lat temu, dokładnie 6 kwietnia 1974 roku zespół ABBA zwyciężył w Konkursie Piosenki Eurowizji. Szwedzka grupa, którą tworzyli Agnetha Fältskog, Björn Ulvaeus, Benny Andersson i Anni-Frid Lyngstad, wykonała na scenie piosenkę "Waterloo" i zmieniła świat muzyki pop na zawsze. Więcej na ten temat opowiedział w Dzień Dobry TVN Marcin Wojciechowski, dziennikarz muzyczny.

Fenomen grupy ABBA

ABBA łączy pokolenia. Jej piosenki znają i słuchają zarówno starsze osoby, jak i nastolatkowie.

- Wydaje mi się, że w historii muzyki nie było drugiego takiego zjawiska. Niektórzy mówią, że to jest zespół popowy wszech czasów. I to zespół, który istniał tylko 10 lat tak naprawdę, nawet niecałe, a który ma tak silną legendę i tak silne miejsce w historii muzyki, że trudno to porównać - powiedział Marcin Wojciechowski.

Jak powstał ten kultowy zespół?

- Zaczęło się od tego, że było czworo ludzi ze Szwecji. Każde z nich tworzyło inny rodzaj muzyki od folku z amerykańskimi elementami po muzykę jazzową. No i był pomysł, żeby ich połączyć. ABBA to oczywiście nazwa od pierwszych liter imion tych niezwykłych ludzi. To, co się wydarzyło między nimi, ta synergia, ta współpraca i ta harmonia, no to to jest coś niezwykłego - stwierdził dziennikarz muzyczny.

Producent Stig Anderson przyczynił się do wzrostu popularności szwedzkiej grupy.

- Udział w Eurowizji był pomysłem właśnie Stiga Andersona, ich producenta. Chciał pokazać zespół dalej i to się udało. Ten występ w Eurowizji był zupełnie inny niż wszystkie, które wtedy miały miejsce, bo śpiewano głównie ballady, jakieś takie ckliwe piosenki. A tu nagle wyszła grupa pełna energii, śpiewająca jeszcze numer pod tytułem "Waterloo", czyli też wątek historyczny jest tu zawarty. (....) Jeżeli chodzi o Waterloo i to porównanie do klęski Napoleona, to tutaj jest zespół, wykorzystał to bardzo sprawnie i porównał bitwę do miłości, do związków, czyli przegrane, wygrane. No jak to wiemy, w życiu tak bywa - wskazał gość Dzień Dobry TVN.

ABBA w Polsce

W 1976 roku ABBA po raz pierwszy przyleciała do naszego kraju.

- Niektórzy porównują to do wizyty Michaela Jacksona u szczytu kariery, czy dzisiaj do wizyty Taylor Swift. Dwa lata po Eurowizji zespół przyjechał do Polski na jeden, jedyny koncert. No to było wydarzenie takie, że na ulicach ponoć było pusto w czasie emisji tego materiału. Niezwykle ich ugościliśmy, zresztą jest jakiś film widziałem na temat tej wizyty. To było takie przejęcie, jakby przyjechał król. (...) Zespół miał eskortę policyjną, no to nieprawdopodobne - przyznał Wojciechowski.

Dlaczego zespół się rozpadł?

- Prawdopodobnie poszło o jakieś prywatne relacje między państwem. To były dwa małżeństwa. Oni się rozwiedli ze sobą i widocznie nie byli już w stanie razem pracować - wyjaśnił rozmówca Ewy Drzyzgi i Krzysztofa Skórzyńskiego.

Całą rozmowę można znaleźć w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana