Gwiazdy

Ołena Zełenska skrytykowana za okładkową sesję. Chodzi o jeden szczegół

Gwiazdy

Autor:
Oskar
Netkowski

Ołena Załenska pojawiła się na okładce amerykańskiego "Vogue'a", co wywołało falę międzynarodowej krytyki. Pierwsza dama pragnęła uświadomić światu, że wojna w Ukrainie wciąż trwa. Jednak uwaga odbiorców skupiła się na... sposobie, w jaki ułożyła nogi. W internecie zawrzało, a tysiące kobiet jednoczą się z prezydentową, rozpowszechniając w sieci akcję #SitLikeAGirl.

Ołena Zełenska na okładce "Vogue'a"

Ołena Zełenska została bohaterką najnowszego wydania amerykańskiej edycji magazynu "Vogue". PDziennikarka Rachel Donadio i ceniona fotografka Annie Leibovitz odwiedziły Ołenę i Wołodymyra Zełenskich w Ukrainie. Pierwsza dama Ukrainy wystąpiła w niezwykłej sesji i udzieliła wywiadu.

- Po Buczy zrozumieliśmy, że to wojna mająca na celu eksterminację nas wszystkich - przyznała. - To były najstraszniejsze miesiące w moim życiu i w życiu każdego Ukraińca. (...) Czekamy z niecierpliwością na zwycięstwo. Nie mamy wątpliwości, że zwyciężymy. I to jest to, co pozwala nam się trzymać - powiedziała dziennikarce "Vogue'a".

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Część osób chwaliła inicjatywę Ołeny, której celem było przypomnienie o trwającej ponad 150 dni wojnie w Ukrainie. Znaleźli się jednak także tacy, którzy uważali, że sesja dla magazynu modowego jest nie na miejscu w czasie konfliktu zbrojnego.

Ukrainki wstawiają się za Zełenską

Wielu internautów skrytykowało pierwszą damę także za jej męską postawę. - Skoro już musi robić sobie zdjęcia, to niech przynajmniej usiądzie jak dama - mogliśmy przeczytać w morzu komentarzy w sieci. W odpowiedzi na te przytyki, dziennikarka Zoya Zvynyatskivska opublikowała zdjęcie, na którym siedzi w podobnej pozie jak Zełenska. - #SitLikeAGirl - napisała pod zdjęciem, czyli "siedź jak dziewczyna". - Pokażmy im, jak siedzą dziewczyny - dodała, zachęcając Ukrainki i Ukraińców do okazania wsparcia prezydentowej.

Jej post szybko zdobył popularność w sieci i już teraz pod hasztagiem #SitLikeAGirl znajdziemy mnóstwo zdjęć, na których kobiety z całego świata odwzorowują okładkę kultowego magazynu. Wśród nich znalazła się Anna Kalczyńska. - To jest zdjęcie zrobione dziś na planie - napisała gospodyni Dzień Dobry TVN. - Mam na sobie szpilki, sukienkę, make up. Jestem w pracy. Mój wizerunek mega kobiecy przełamuje sposób, w jaki siedzę, spojrzenie, którym podkreślam siłę przekazu. Nieważne, jak wyglądam. Ważne, co wyrażam : pełne wsparcie dla Pierwszej Damy Ukrainy, Oleny Zełenskiej - wyjaśniła. - (...) Wielu nie rozumie, że wojna toczy się nie tylko na froncie, ale ma różne oblicza - dyplomaci szukają różnych form wsparcia dla walczących żołnierzy - zbierają pieniądze, lobbują za wysyłką broni, pierwsza dama Ukrainy ma w tym również swój wielki wkład. A skoro kontrowersja przyciąga uwagę - niech będzie kontrowersyjnie. W końcu sama mówiła niedawno, że najgorsze co może się wydarzyć, to zmęczenie wojną na Zachodzie. Ta okładka ma obudzić tych, którym wydaje się, że nie warto się angażować, że wojna Ukrainy z agresorem to nie jest ich wojna. Warto też zwrócić uwagę na sposób, w jaki Zełenska została sfotografowana : jest odarty z atrybutów kobiecości. Siedzi z szeroko rozstawionymi nogami, rękoma założonymi na kolanach. Każdy z nas, kobieta czy mężczyzna może siedzieć, jak chce. Nie składać nóg na bok, na kolano, jak oczekują od nas protokół czy konwenanse. Jej wzrok, skierowany wprost do widza, utkwiony w obiektyw mówi : "Jest ciężko. Zwyciężymy. Pomóżcie nam". Jeśli toczy się debata o tej sesji, znaczy, że cel Pierwszej Damy został osiągnięty. Oby w ślad za tym poszły odważne decyzje polityków - podsumowała.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Pool / Getty Images North America

Pozostałe wiadomości