"Egzorcysta papieża" to film, który miesza elementy kina historycznego z akcją i horrorem. Głównym bohaterem jest egzorcysta, wysyłany do papieża do najtrudniejszych przypadków opętań. Gabriel Amorth żył naprawdę, współpracował m.in. z Janem Pawłem II, był też autorem bestsellerów. Na ekranie wciela się w niego zanany z "Gladiatora" czy "Pięknego umysłu" nowozelandzki aktor Russell Crowe.
"Egzorcysta papieża" – nowy film
Egzorcysta Papieża (The Pope’s Exorcist) to horror w reżyserii Julius’a Avery’ego. Film oparty jest na prawdziwej historii ojca Gabriele Amorth’a, który odpowiedzialny był za wykonanie ponad 100 tysięcy egzorcyzmów. Jak się okazuje, nie nie każdy z nich zakończył się sukcesem. Amorth odszedł w 2016 roku w wieku 91 lat.
W główną rolę egzorcysty wcielił się Russell Crowe. Historia przedstawiona na wielki ekranie obrazuje doświadczenie, rozmowy z szatanem i opętanie przez demony, a także walkę głównego bohatera z nieczystymi siłami zła.
- Detale jego biografii sprawiły, że zdecydowałem się na tę rolę. Kiedy zacząłem się mu przyglądać, stało się jasne, że to całkiem niezwykły ksiądz, podchodzący do pracy w sposób inny od oczekiwanego. Można uznać go za buntownika w obrębie hierarchii. Z jego perspektywy najważniejsza była prawda, a on stał na pierwszym miejscu. Zafascynowało mnie szczególnie jego poczucie humoru, którego posmak mam nadzieję, udało nam się pokazać – powiedział.
W pewnym momencie filmu Amorth wypowiada słowa "diabeł nie lubi żartów". Co miał na myśli?
- To dwuznaczna deklaracja, jeśli z diabła zadrwimy, udając, że nie istnieje, to jednocześnie otwieramy się na jego obecność. Można się z diabła śmiać, ale ze świadomością, że w ten sposób go uwiarygodniamy jako byt. Być może nawet diabła do siebie zapraszamy. Tak uważał Amorth - wytłumaczył.
Russell Crowe i język włoski
W filmie "Egzorcysta papieża" Russell często posługuje się językiem włoskim. Jak przyznał, nie mówi płynnie w tym języku, jednak tak podoba mu się brzmienie, że zawsze, gdy ma okazję, testuje swoje możliwości.
- We Włochach świetne jest to, że to otwarty naród. W innych miejscach jak człowiek zna tylko trochę język, to jest traktowany z góry, ale tam kilka słów wystarczy, by cię zrozumieli. Zachęcają wręcz, by w ich języku mówić. Nigdy się włoskiego nie uczyłem, ale uważam, że ma piękną melodię. Kiedy jestem we Włoszech, komunikacja wydaje się łatwa, choć nie mam dużego zasobu słów. Za każdym razem podłapuje kilka nowych - podsumował aktor.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Magdalena Cielecka na niezwykłym zdjęciu sprzed lat. Jak wyglądała jako nastolatka?
- Janusz Chabior odzyskał wolność finansową. "Umówiłem się z bankiem, że weźmiemy koszty po połowie"
- Revange dress. Najpiękniejsze sukienki zemsty, które na zawsze zapadły w pamięć
Autor: Nastazja Bloch
Reporter: Anna Tatarska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN