Gwiazdy

Dlaczego Pola Raksa zrezygnowała z kariery aktorskiej? "Nic nie zapowiadało, że zupełnie się wycofa"

Gwiazdy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Marek Zieliński
Na czym polegał fenomen Poli Raksy?
Na czym polegał fenomen Poli Raksy?Dzień Dobry TVN
wideo 2/2

Pola Raksa podbiła serca widzów rolą "Marusi" w serialu "Czterej pancerni i pies". Jednak u szczytu sławy postanowiła wycofać się z aktorstwa. Co mogło być powodem jej nagłej rezygnacji z kariery? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN biograf i publicysta Krzysztof Tomasik.

"Poli Raksy twarz"

Pola Raksa jest polską aktorką filmową, teatralną i telewizyjną. Do filmu trafiła za sprawą zdjęcia zrobionego przypadkiem w barze mlecznym. W ten sposób zaczęła się jej kariera. Artystka zagrała w "Szatanie z siódmej klasy", a później podbiła serca widzów rolą w serialu "Czterej pancerni i pies". Gwiazda ujęła wszystkich uśmiechem i spojrzeniem.

Jak inni wspominają współpracę z jedną z najwybitniejszych polskich artystek? - Miała charakterek dosyć trudny i ostry - opowiada reżyser Janusz Majewski. - Ma ten dar i to jest ta osoba, którą chce się oglądać, słuchać i ogrzać się w jej świetle. To jest osobowość - dodaje były szef "Magazynu" Rzeczpospolitej Jacek Lutomski.

Choć w latach 60-tych i 70-tych Pola Raksa miała status wielkiej gwiazdy polskiego kina, to widzowie nadal kojarzyli ją z serialową Marusią. U szczytu kariery postanowiła porzucić film i teatr dla pasji do mody. Zaczęła prowadzić modową rubrykę w "Magazynie" Rzeczpospolitej.

- Jej wejście to było coś niesamowitego - zawsze był to jakiś kapelusz, szal i to, jak ona szła tym korytarzem, to takich kilka wejść pamiętam do dziś - wspomina Jacek Lutomski. - Wyłączyła się, ale przez wiele lat gdzieś tam się spotkałyśmy - mówi aktorka Maria Mamona.

Pola Raksy - kariera filmowa

Dlaczego Pola Raksa zrezygnowała z kariery aktorskiej? To pytanie do dziś stawia wielu fanów artystki. Wiadomo tylko, że mieszka niedaleko Warszawy. -

- Tak naprawdę nie ma jednej konkretnej odpowiedzi, tylko możemy snuć domysły (...). Brak ról dla dojrzałych kobiet, czynniki prywatne. Tak naprawdę, co było konkretną przyczyną? Tego nie wiemy - przyznaje biograf i publicysta Krzysztof Tomasik.

Jednak jak podkreśla autor biografii "Poli Raksy twarz", aktorka pojawiała się w mediach wiele lat po zakończeniu kariery. W latach 90. występowała w telewizji, udzielała wywiadów, zagrała w reklamie i brała udział w wielu bankietach. - Jej ostatnia aktywność to były felietony o modzie dla "Magazynu" Rzeczpospolitej - zaznacza nasz gość.

Co go najbardziej zdziwiło podczas tworzenia biografii o Poli Raksie? - Mnie najbardziej zaskoczyła taka późna "twarz" Poli Raksy, dokładnie z jednego wydań DVD "Czterech pancernych i psa". Pola Raksa zgodziła się wystąpić w dodatkach i wraz z innych dwójką aktorów komentować pierwsze cztery odcinki tego serialu - podkreśla Krzysztof Tomasik.

- Te jej komentarze tam są bardzo fajne, dowcipne, elokwentne i z dystansem. Tymi czterema godzinami mnie kupiła, to jest zupełnie jej winny wizerunek (...). Nic nie zapowiadało, że za dwa lata ona zupełnie się wycofa i zrezygnuje z życia publicznego i zawodowego - podsumowuje.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Marek Zieliński

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości