Gwiazdy

Paweł Burczyk opowiedział o córce w spektrum autyzmu. "Przyszły myśli, że to moja wina"

Gwiazdy

Autor:
Zofia
Wierzcholska
Źródło:
Co za Tydzień
Paweł Burczyk

Paweł Burczyk opowiedział o swoim dziecku, które jest w spektrum autyzmu. Aktor zdradził, jak zmieniło się jego życie, od kiedy usłyszał diagnozę. Okazuje się, że artysta największą miłość i wsparcie znalazł w rodzinie.

Paweł Burczyk opowiedział o córce w spektrum autyzmu

Paweł Burczyk to aktor filmowy i teatralny, który jest ojcem Wiktorii oraz Maksymiliana. U jego córki w dzieciństwie rozpoznano autyzm. W rozmowie z Co za Tydzień zdradził, że pierwsze niepokojące objawy u dziewczynki on i jego żona zauważyli, gdy zaczęła chodzić do przedszkola, jednak diagnozę usłyszeli dopiero, gdy miała 9 lub 10 lat. Jak przyznał, na początku ciężko było mu oswoić się z tą informacją.

Dzieci

Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień DzieckaDzień Dobry TVN
wideo 2/7

- Przeszliśmy przez wszystkie etapy, które najczęściej kojarzą się z żałobą. Pierwsza reakcja to właśnie to, co pani wymieniła, że to jest niemożliwe. Później przyszły myśli, że to moja wina, dlaczego mnie to spotkało, co ja bym mógł jeszcze zrobić… To są te uczucia. Później jest pogodzenie i wdzięczność, a w stopniu najwyższym miłość - tłumaczył aktor.

Jak przyznał Paweł Borczyk, kiedy Wiktoria była jeszcze dzieckiem, jej zachowanie nie zawsze spotykało się ze zrozumieniem osób, dla których autyzm nadal owiany jest tajemnicą. - Najczęściej słyszeliśmy: "Ale niewychowana, pani weźmie to dziecko, pan nauczy dziecko… Niewychowany bachor, dlaczego tak krzyczy" - wymienił artysta. Z czasem aktor i jego żona nauczyli się ignorować komentarze obcych ludzi.

Paweł Burczyk pomaga innym rodzicom

Dziś Paweł Burczyk i jego żona dzielą się swoimi doświadczeniami z innymi rodzicami, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji, wspierają ich i doradzają. Swoim działaniem chcą szerzyć wiedzę na temat autyzmu, a także odmienić krzywdzące przekonanie, wciąż pokutujące w społeczeństwie, że bycie w spektrum autyzmu to pewnego rodzaju wyrok.

- Autysta to dla wielu ludzi prawie jak kosmita. Robimy więc duże akcje w całej Polsce. "Zobacz człowieka w autyście" — tym przesłaniem się kierujemy. Umysł autysty jest bardzo uporządkowany, można tam włożyć wszystko, ale powoli. Trzeba zrozumieć emocje takich osób, skąd one się biorą – przekonywał aktor.

Paweł Burczyk pracuje teraz nad filmem fabularny "Zobaczyć Lili", w którym chce przedstawić polskim widzom historię bohaterki w spektrum autyzmu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Zofia Wierzcholska

Źródło: Co za Tydzień

Źródło zdjęcia głównego: JAN BIELECKI/Dzien Dobry TVN/Ea

Pozostałe wiadomości