Jego głos słyszeliśmy po wejściu do samochodu, gdy włączaliśmy nawigację. "Kieruj się na Północ" - instruował. Pewnego dnia przyjemny dla ucha tembr zniknął, a jego miejsce zajął syntezator mowy. Ta zmiana wywołała ogólne niezadowolenie i narodową dyskusję. Jak się okazało - skutecznie. Jarosław Juszkiewicz wrócił do naszych samochodów, a w dzień Dobry TVN opowiadał, na czym polega praca lektora.
Jarosław Juszkiewicz - głos w naszych samochodach
Jarosław Juszkiewicz na co dzień jest dziennikarzem Radia Katowice. To jednak nie jest jego jedyne zajęcie. Został bowiem głosem nawigacji. Dzięki temu to właśnie jego instrukcje słyszymy, ilekroć włączymy popularną aplikację wykorzystującą system GPS.
Jak do tego doszło?
U podstaw była Krystyna Bochenek, moja radiowa koleżanka i wicemarszałek senatu, która przyjmowała mnie do pracy i zawsze była trochę moją mamą radiową, a także kopała mnie w tylną część ciała, żebym coś ze sobą robił. "Nie tylko praca w radiu, coś musisz jeszcze robić" - mówiła. Dlatego wysłałem swoje demo do paru firm na świecie i po castingu firma, która pracowała dla giganta, wybrała mnie
- wspominał Jarosław Juszkiewicz.
W pewnym momencie zastąpiła go jednak maszyna, co spowodowało narodową dyskusję. Polacy nie wyobrażali sobie, żeby "na Północ” kierował ich ktoś inny. Nie było więc innego wyjścia – Jarek musiał wrócić do odczytywania wskazówek.
To jest niesamowite. To mnie zaskoczyło, a nie powinienem się do tego przyznawać, bo jestem dziennikarzem, który w radiu zajmuje się technologiami od 30 lat i powinienem być może jakoś to przewidzieć. Ale nie spodziewałem się, że ludzie staną w obronie ludzkiego głosu
- przyznał nasz rozmówca.
Byłem zaskoczony, że dla wielu osób jestem takim towarzyszem podróży, z którym rozmawiają, dyskutują
- dodał lektor.
Koleżanka wysłała mu smutny SMS: „Ojej, co się stało? Nie ma cię”.
Wyszedłem na balkon i rzeczywiście mnie nie było, usłyszałem głos syntetyczny. Powiedziałem wtedy do Kasi, mojej żony, która też jest lektorką: Ty podtrzymujesz tradycje rodzinne, zostajesz głosem rumby, a ja odchodzę na emeryturę. Spodziewałem się, że tak to już będzie
Postanowił pożegnać słuchaczy. Nagrał wideo, w którym chciał wreszcie wytłumaczyć, jak dojechać na tę Północ.
O to zawsze pytali mnie znajomi
- powiedział ze śmiechem.
Właściwie ten filmik był żartem, a gdy spojrzałem na statystyki, to przeżyłem szok
- nie ukrywał Jarosław Juszkiewicz podczas rozmowy z Dzień Dobry TVN.
Obecnie film ma już blisko 1,7 miliona wyświetleń . Możecie obejrzeć go tutaj:
Internauci w komentarzach masowo przepraszali Jarka za to, że wielokrotnie reagowali złością, słysząc jego komendę: "zawróć". Nawet jeśli na złość pozwalali sobie na to jedynie w zaciszu własnego samochodu.
Popularni lektorzy
Jarosław Juszkiewicz to nie jedyny lektor, który towarzyszył nam w podróży.
Przez lata najpopularniejszym nawigatorem w Polsce był Krzysztof Hołowczyc , kierowca rajdowy. Damian Galon zaś od 2013 roku czyta zapowiedzi przystanków w Krakowie. Do krakowskiego MPK zgłosił się ochotniczo. Jako osoba słabowidząca nie był bowiem zadowolony z tego, w jaki sposób odczytywane są nazwy przystanków.
Ja to chciałem zrealizować od strony technicznej, przy okazji zrobiłem próbkę głosu i okazało się, że chyba się podoba
- opowiada Galon.
Kinga Cieplińska miała 12 lat, gdy nagrała zapowiedź przystanku Teatr Miniatura w Gdańsku, do którego wtedy uczęszczała na zajęcia.
Moja babcia wielokrotnie mi opowiadała, że jak jedzie tramwajem ma ochotę wstać i krzyczeć, że to jej wnuczka
- śmieje się Kinga, dziś 16-latka.
Obejrzyjcie materiał Filipa Chajzera:
Zobacz także:
Natalia Kukulska śpiewa Chopina: "Nigdy w życiu nie miałam takiej tremy przed jakąkolwiek premierą"
Ulubione potrawy dzieci według Kasi Bosackiej. Poznaj niezawodne przepisy
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Anna Mierzejewska