Kryzys wieku średniego na szklanym ekranie
Pierwszy tytułem, jaki przypomniała nam krytyczka filmowa, jest film "Między słowami" (ang. "Lost in Translation"). Amerykańsko-japoński komediodramat z 2003 roku w reżyserii i według scenariusza Sofii Coppoli opowiada o młodej mężatce Charlotte (Scarlett Johansson), która pojechała z mężem, fotografikiem show-biznesu (Giovanni Ribisi) na zdjęcia do Japonii. Jak się okazuje, jej układy z ukochanym nie są najlepsze. Przypadkiem poznaje Boba (Bill Murray) – znacznie starszego od niej gwiazdora filmowego, który przyjechał do Japonii na sesję.
- Dla mnie, jeśli kryzys wieku średniego ma jakąś twarz, to od zawsze jest to twarz Billa Murray'a, bo po prostu na tej twarzy wypisane są wszystkie emocje, jakie się z tym mogą wiązać (…) Film "Między słowami" Sofii Coppoli, opowiada o tym, że ten kryzys nie zawsze musi dotyczyć wieku średniego. Może też dotyczyć po prostu bycia samotnym w relacji, w jakiej się jest, kiedy jest się bardzo młodą osobą i tutaj wchodzi ta bohaterka grana przez Scarlett Johansson – powiedziała Kaja.
Kolejny film, który zaproponowała krytyczka, to "Sundown". Dramat z 2021 roku, napisany i wyreżyserowany przez Michela Franco. W rolach głównych Tim Roth, Charlotte Gainsbourg i Iazua Larios.
- Główny bohater, to jest człowiek, który wypisuje się z życia, wylogował się z systemu, z rodziny, z relacji, z majątku, bo to jest osoba, która ma bardzo zasobny portfel, ale postanawia to wszystko zostawić i nikt tego nie rozumie. Dlaczego on wybiera Meksyk, dlaczego siedzi na plaży, dlaczego podejmuje takie, a nie inne decyzje. W toku filmu dowiadujemy się, z czego to wynika – powiedziała Kaja.
Wśród propozycji znalazły się także filmy "Na rauszu", duńsko-holendersko-szwedzka czarna komedia z 2020 roku w reżyserii Thomasa Vinterberga oraz "Wszystko wszędzie naraz", amerykański fantastyczny komediodramat akcji z 2022 roku w reżyserii Daniela Kwana i Daniela Scheinerta.
Kaja przypomniała nam także produkcję "Ze śmiercią jej do twarzy". Amerykański film fabularny z roku 1992 z gatunku czarnej komedii, wyreżyserowany przez Roberta Zemeckisa.
Polskie produkcje o życiowym kryzysie
Wśród filmów nie zabrakło także polskiej produkcji "Dzień Świra".
- Adaś Miałczyński jest ikoną kryzysu. Klasyk klasyków, film o kryzysie permanentnym bohatera, który ma kryzys w mieszkaniu, poza mieszkaniem, na podwórku, z sąsiadami, z każdym.
Na koniec Kaja poleciła także produkcje, które będziemy mogli zobaczyć na antenie TVN7. Już dziś, 16 maja – "Niezatapialni" (reż. Gilles Lellouche, Francja, 2018). Pokrzepiająca i pełna humoru opowieść o kilku mężczyznach po czterdziestce, którzy w ramach walki z kryzysem wieku średniego tworzą pierwszą męską drużynę pływaków synchronicznych.
W sobotę 18 maja na widzów TVN7 czeka "Niezgodna" (reż. Neil Burger, USA, 2014).
- "Niezgodna", czyli trochę właśnie niedopasowanie do rzeczywistości, czyli znowu kryzys, ale też siła mięśni, serca, intelektu, wszystko razem, polecamy – podsumowała Kaja.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Cezary i Edyta Pazurowie odnowili przysięgę małżeńską. "Kochajcie się aż do końca świata i jeden dzień dłużej"
- Czy związek ze zdrajcą ma szansę na miłość? Oni się o tym przekonali
- Mama Jacka Łągwy z Ich Troje jest znaną aktorką. W jakich produkcjach zagrała?
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN