Najlepsze filmy o kryzysie wieku średniego. Część z nich już wkrótce na antenie TVN7

klimek1
Kryzys wieku średniego na szklanym ekranie
Źródło: Dzień Dobry TVN
Poszukiwanie nowego sensu życia, refleksja nad przeszłością, wewnętrzne przemiany bohaterów. Kino kocha obrazować takie rozterki. Kaja Klimek przybliżyła nam kilka produkcji poruszających temat kryzysu wieku średniego.

Kryzys wieku średniego na szklanym ekranie

Pierwszy tytułem, jaki przypomniała nam krytyczka filmowa, jest film "Między słowami" (ang. "Lost in Translation"). Amerykańsko-japoński komediodramat z 2003 roku w reżyserii i według scenariusza Sofii Coppoli opowiada o młodej mężatce Charlotte (Scarlett Johansson), która pojechała z mężem, fotografikiem show-biznesu (Giovanni Ribisi) na zdjęcia do Japonii. Jak się okazuje, jej układy z ukochanym nie są najlepsze. Przypadkiem poznaje Boba (Bill Murray) – znacznie starszego od niej gwiazdora filmowego, który przyjechał do Japonii na sesję.

- Dla mnie, jeśli kryzys wieku średniego ma jakąś twarz, to od zawsze jest to twarz Billa Murray'a, bo po prostu na tej twarzy wypisane są wszystkie emocje, jakie się z tym mogą wiązać (…) Film "Między słowami" Sofii Coppoli, opowiada o tym, że ten kryzys nie zawsze musi dotyczyć wieku średniego. Może też dotyczyć po prostu bycia samotnym w relacji, w jakiej się jest, kiedy jest się bardzo młodą osobą i tutaj wchodzi ta bohaterka grana przez Scarlett Johansson – powiedziała Kaja.

Kolejny film, który zaproponowała krytyczka, to "Sundown". Dramat z 2021 roku, napisany i wyreżyserowany przez Michela Franco. W rolach głównych Tim Roth, Charlotte Gainsbourg i Iazua Larios.

- Główny bohater, to jest człowiek, który wypisuje się z życia, wylogował się z systemu, z rodziny, z relacji, z majątku, bo to jest osoba, która ma bardzo zasobny portfel, ale postanawia to wszystko zostawić i nikt tego nie rozumie. Dlaczego on wybiera Meksyk, dlaczego siedzi na plaży, dlaczego podejmuje takie, a nie inne decyzje. W toku filmu dowiadujemy się, z czego to wynika – powiedziała Kaja.

Wśród propozycji znalazły się także filmy "Na rauszu", duńsko-holendersko-szwedzka czarna komedia z 2020 roku w reżyserii Thomasa Vinterberga oraz "Wszystko wszędzie naraz", amerykański fantastyczny komediodramat akcji z 2022 roku w reżyserii Daniela Kwana i Daniela Scheinerta.

Kaja przypomniała nam także produkcję "Ze śmiercią jej do twarzy". Amerykański film fabularny z roku 1992 z gatunku czarnej komedii, wyreżyserowany przez Roberta Zemeckisa.

Polskie produkcje o życiowym kryzysie

Wśród filmów nie zabrakło także polskiej produkcji "Dzień Świra".

- Adaś Miałczyński jest ikoną kryzysu. Klasyk klasyków, film o kryzysie permanentnym bohatera, który ma kryzys w mieszkaniu, poza mieszkaniem, na podwórku, z sąsiadami, z każdym.

Na koniec Kaja poleciła także produkcje, które będziemy mogli zobaczyć na antenie TVN7. Już dziś, 16 maja – "Niezatapialni" (reż. Gilles Lellouche, Francja, 2018). Pokrzepiająca i pełna humoru opowieść o kilku mężczyznach po czterdziestce, którzy w ramach walki z kryzysem wieku średniego tworzą pierwszą męską drużynę pływaków synchronicznych.

W sobotę 18 maja na widzów TVN7 czeka "Niezgodna" (reż. Neil Burger, USA, 2014).

- "Niezgodna", czyli trochę właśnie niedopasowanie do rzeczywistości, czyli znowu kryzys, ale też siła mięśni, serca, intelektu, wszystko razem, polecamy – podsumowała Kaja.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości