Magdalena Koleśnik wygrała Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego
Laureatkę Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego ogłoszono podczas uroczystości, która odbyła się w stołecznym kinie Luna. Wyłoniło ją jury w składzie: reżyserka Joanna Kos-Krauze (przewodnicząca), aktorka i laureatka Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2016 Marta Nieradkiewicz, reprezentująca miesięcznik "KINO" krytyczka filmowa Ola Salwa oraz reżyser teatralny Michał Borczuch.
- Przyznaliśmy jej nagrodę przede wszystkim za to, że rzeczywiście udało jej się - myślę, że razem z reżyserem - zbudować postać, którą bardzo łatwo jest ocenić, przez to, że jest influencerką, że żyje głównie w mediach społecznościowych. A jednak ona wyszła jakby z tego i wybroniła postać, która jest trudna do wybronienia, moim zdaniem - stwierdziła w Dzień Dobry TVN aktorka i jurorka Nagrody im. Zbigniewa Cybulskiego, Marta Nieradkiewicz.
Oprócz Magdaleny Koleśnik finalistami nagrody byli:
- Maria Dębska - nominowana za rolę Kaliny Jędrusik w "Bo we mnie jest seks" Katarzyny Klimkiewicz,
- Tomasz Ziętek - nominowany za rolę młodego milicjanta Roberta w "Hiacyncie" Piotra Domalewskiego,
- Tomasz Włosok - nominowany za rolę młodego muzyka Roberta w "Piosenkach o miłości" Tomasza Habowskiego,
- Piotr Trojan - nominowany za tytułową rolę w "25 latach niewinności. Sprawie Tomka Komendy" Jana Holoubka.
Wcześniej kreacja fitness guru z filmu "Sweat" zapewniła Koleśnik m.in. nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na ubiegłorocznym Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.
Podczas gali ogłoszono również laureata Nagrody im. Bolesława Michałka dla książki filmowej. Został nim Miłosz Stelmach, autor publikacji "Przeczucie końca. Modernizm, późność i polskie kino". Książki oceniało jury, w którym znaleźli się: dr Iwona Kurz (Uniwersytet Warszawski), Adriana Prodeus (miesięcznik "KINO"), prof. Wiesław Godzic (Uniwersytet SWPS), Tadeusz Sobolewski ("Gazeta Wyborcza") i dr Mateusz Werner ("Twórczość", Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).
Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego
Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego przyznawana jest od 1969 r. Jej pierwszym laureatem był Daniel Olbrychski. W latach 1969-95 nagrodę przyznawało pismo "Ekran". W 2005 roku, po 10 latach przerwy, przejęła ją Fundacja Kino. Dotychczasowymi laureatami wyróżnienia byli m.in. Maja Komorowska, Krystyna Janda, Olgierd Łukaszewicz, Marek Kondrat, Krzysztof Majchrzak, Zbigniew Zamachowski, Artur Żmijewski, Dorota Segda, Marcin Dorociński, Kinga Preis, Maciej Stuhr, Magdalena Popławska, Agnieszka Żulewska oraz Marta Nieradkiewicz.
- Jest to jedna z najważniejszych nagród, jakie w życiu dostałem i taka nagroda, która zobowiązuje. Ja nigdy nie traktuję tych laureatów - i tych z przeszłości, i tych obecnych - że to są nagrody aktorskie za role. To jest coś więcej. Trzeba mieć osobowość, indywidualność, mieć coś do powiedzenia i emanować czymś, co może zarażać innych - powiedział Maciej Stuhr w naszym programie.
Zobacz także:
- Polski film nagrodzony na festiwalu filmowym w Tallinie. Wojciech Smarzowski otrzymał dwie nagrody
- Anna Skura i Laura Breszka o wizytach u wróżki: "Często chodziłam. Nie wiedziałam jak żyć"
- Elliot Page pokazał półnagie zdjęcie. Fani są zachwyceni
Autor: Justyna Piąsta
Reporter: Mateusz Jarosławski
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN/Tomasz Urbanek