Gwiazdy

Polskie piosenki wszech czasów. "Podarowałem ją pierwszej dziewczynie, która jest moją żoną"

Gwiazdy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Szymon Brózda
Polskie piosenki wszechczasów
Polskie piosenki wszechczasówDzień Dobry TVN
wideo 2/10

Każdy z nas ma piosenkę, przy której się wzrusza, cieszy lub przeżywa swoje smutki. Wiele z nich powstało nawet kilkadziesiąt lat temu. Popularność kultowych utworów przechodzi z pokolenia na pokolenie. Które z nich uwielbiają polskie gwiazdy? O tym dowiesz się z Dzień Dobry TVN.

"Sen o Warszawie"

Legendarny "Sen o Warszawie" Czesława Niemena śpiewały największe gwiazdy zarówno polskiej jak i zagranicznej muzyki. Piosenka powstała w 1966 roku w Paryżu. Artysta pracował wówczas dla jednej z francuskich wytwórni. Pierwowzorem "Snu" był utwór "A Varsovie".

- Ten tekst nie współgrał. Wtedy Czesław Niemen wysłał Markowi Gaszyńskiemu linię melodyczną "Snu o Warszawie" - wspomina "niemenolog" Tadeusz Skliński. - Napisałem takie proste słowa, miałem 26 lat. Nie stać mnie było nawet na jakieś mądrości - wyjaśnia autor tekstów Marek Gaszyński.

Utwór trafił na listy przebojów. - Ten utwór działa bardzo na wyobraźnie. Zamykasz oczy i widzisz ten nadwiślański świt - tłumaczy dziennikarz muzyczny Piotr Kędzierski. Z biegiem lat publiczność odkryła ten utwór na nowo. Zaczęli go wykonywać różni artyści m.in. zespół Wilki czy Kasia Kowalska, a od 18 lat odśpiewują go tysiące kibiców na warszawskiej Legii.

Kultowe polskie piosenki

W studiu Dzień Dobry TVN aktorka Hanna Śleszyńska, dziennikarz i artysta kabaretowy Robert Motyka i muzyk Krzysztof Skiba opowiedzieli widzom, które ich zdaniem utwory zasługują na miano kultowych.

Hanna Śleszyńska podkreśliła, że jest wielką fanką twórczości Czesława Niemena. - "Sen o Warszawie", "Dziwny jest ten świat" i "Pod papugami" to są trzy piosenki, które robią wrażenie - wyjaśnia. - Dla mnie piosenki topowe, (...) to zestaw Wojciech Młynarski, Agnieszka Osiecka, Jonasz Kofta i Jeremi Przybora - podkreśla.

- Zawsze jak słyszę głos Wojciecha Młynarskiego to zawsze mnie wzrusza - dodaje. Krzysztof Skiba postanowił odwołać się do klasyki polskiego rocka. Muzyk wyróżnił m.in. "Kombinat" Republiki. - On debiutował na liście przebojów radiowej trójki w 1982 roku. Tutaj czołgi, stan wojenny, (...) a piosenka orwellowska - zaznacza.

Robert Motyka tłumaczy, że dla niego kultowe piosenki to utwory pojawiające się w ważnych chwilach życia. - Dla mnie kultowym utworem było "Zawsze tam, gdzie ty" Lady Pank. Podarowałem ją pierwszej dziewczynie, która jest moją żoną, a poznaliśmy się w liceum - wspomina.

Jakie jeszcze piosenki podbiły serca gości Dzień Dobry TVN? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

.Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Szymon Brózda

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości