Program Martyny Wojciechowskiej "Kobieta na krańcu świata" obchodzi 15-lecie. Podróżniczo-dokumentalna seria pojawiła się na antenie TVN w 2009 roku. Od tamtej pory zrealizowano 125 odcinków na 6 kontynentach. Jakie historie poznamy w najnowszym sezonie? O tym nasza gwiazda opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
"Kobieta na krańcu świata" ma już 15 lat
W jubileuszowym sezonie "Kobiety na krańcu świata" widzowie będą mogli zobaczyć z bliska Mount Everest - najwyższy szczyt Ziemi, wybuch wulkanu w Gwatemali czy podziwiać dzikie zwierzęta na afrykańskiej sawannie. Martyna wraca po latach do Nepalu, miejsca ważnego w jej osobistej historii, a także do Kenii, którą ekipa odwiedziła w 2009 roku. Nie zabraknie też miejsc zupełnie nowych, a te, które wszystkim wydają się dobrze znane, zostaną pokazane z zupełnie nowej perspektywy.
W 1. odcinku nowego sezonu poznajemy historię Isabelli Springmuhl Tejady, znanej również jako ISA, twórczyni marki Down to Xjabelle. Była pierwszą projektantką mody z zespołem Downa, której ubrania prezentowane były na London Fashion Weeku. Isabella znalazła się na liście najbardziej inspirujących kobiet świata. Jest projektantką, mówczynią motywacyjną, aktywistką na rzecz osób z zespołem Downa, bizneswoman i szefową prężnie działającej marki modowej.
- Najlepszy dowód na to, że osoba z zespołem Downa może osiągać w życiu wielkie sukcesy, to właśnie Isabella. (...) Prezentuje swoje projekty na całym świecie, ma klientów, jest w ogóle najbardziej znaną projektantką z Ameryki Łacińskiej. Najpierw robiła stroje dla osób z zespołem Downa, a potem wszyscy zaczęli je kupować. Isabella ma niesamowite wyczucie, niesamowity zmysł i też ma to coś, co wiele osób z zespołem Downa ma, czyli ten rodzaj wolności, ten rodzaj kreatywności niczym niepowstrzymywany - powiedziała Martyna.
1. odcinek 15. sezonu "Kobiety na krańcu świata"
Wojciechowska podkreśliła, że odcinek o Isabelli jest również piękną opowieścią o wielkiej miłości i wsparciu rodziny.
- Mama, która sama mówi, że przepłakała wiele nocy, że nie mogła się pogodzić z tym, że ma dziecko z zespołem Downa, nie miała pomysłu jak żyć. Szczególnie w Gwatemali, gdzie nie ma tego systemu wsparcia, psychologów, wiedząc też jakie są statystyki. Słuchajcie, na początku XX wieku dzieci dożywały do 10. roku życia. Dzisiaj dzięki zdobyczom medycyny i dzięki większej wiedzy my wiemy, że osoby z zespołem Downa mogą żyć do późnej starości i cieszyć się tym życiem. Więc dzięki wsparciu rodziny Isabella osiągnęła wielkie rzeczy na arenie międzynarodowej. Jest uznawana za jedną z najbardziej wpływowych i inspirujących kobiet na świecie według BBC. Zresztą tak na nią trafiłam i na tę jej niesamowitą historię, ale oprócz tego nie ogranicza się i marzy, żeby zostać śpiewaczką operową. Naprawdę pełnym głosem potrafi domagać swoich praw i praw wszystkich osób z zespołem Downa, nie tylko w Gwatemali, ale na świecie - podkreśliła podróżniczka.
Martyna pokazuje w swoim programie świat przez pryzmat bohaterów, ale też stara się uchwycić atmosferę danego kraju. Jaka jest Gwatemala?
- Gwatemala turystycznie jest wspaniała. Byłam po raz pierwszy w Gwatemali i bardzo polecam. To kraj, który słynie z wulkanów. Jest tam ich aż 37, więc krajobrazowo cudowny. Ludzie są bardzo przyjaźni. Wspaniałe jedzenie, miejsce do wypoczynku, więc jeśli ktoś rozważa, to ja serdecznie polecam. Ale rzeczywiście ten kraj ma za sobą bardzo mroczną historię. Na szczęście już dzisiaj podnosi się po tych bardzo trudnych doświadczeniach - powiedziała gościni Dzień Dobry TVN.
Całą rozmowę znajdziesz w materiale wideo.
"Kobieta na krańcu światach" - gdzie i kiedy oglądać?
Premierowe odcinki 15. sezonu "Kobiety na krańcu świata" w każdą niedzielę o godz. 12:00 na antenie TVN. Program można oglądać również na platformie Max.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Martyna Wojciechowska o trudnych warunkach pracy. "Z każdej sytuacji jest jakieś wyjście, prawda?"
- Martyna Wojciechowska o relacjach z rodzicami. "To pokazuje, że jesteśmy bardziej ludzcy"
- Fundacja TVN w walce o zdrowie psychiczne najmłodszych. "Gramy do tej samej bramki"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News