Gwiazdy

Kinowe hity 2019. Zobacz najlepsze produkcje mijającego roku

Gwiazdy

Rok 2019 obfitował w wiele porywających i przełomowych premier kinowych, które na długo zapiszą się w światowej popkulturze. Oto subiektywny ranking najlepszych filmów roku według dziennikarki Anny Wendzikowskiej.

Kobiety rosną w siłę

Zestawienie największych przebojów kinowych mijającego roku otwiera ostatnia część „Gwiezdnych wojen”. Zwieńczenie trwającej 42 lata sagi bez wątpienia stanowi jedno z bardziej medialnych wydarzeń w świecie filmowym ostatnich 12 miesięcy.

Gwiezdne Wojny zauważają to, co się dzieje w świecie i w kinie – pojawiają się młodsi bohaterowie, silniejsze postaci kobiece, pojawiają się bohaterowie czarnoskórzy, czy azjatyckiego pochodzenia. Producenci chcieli pokazać to, jak wygląda społeczeństwo, jakie jest zróżnicowane – powiedziała Wendzikowska.

Jak zauważyła dziennikarka, saga pokazuje rosnącą siłę kobiet w Hollywood i osłabienie pozycji mężczyzn. Podkreśliła, że powstaje coraz więcej filmów, w których przedstawicielki płci pięknej grają główne role, a mężczyźni pokazani sią w kryzysie. Za przykład może posłużyć również „Kraina Lodu 2”, czyli kontynuacja opowieści o losach Elsy i Anny. Animacja jest dowodem na to, że kino nie tylko pokazuje zmiany zachodzące w społeczeństwie, ale i odpowiada za ich kreowanie.

Dowodem tego jest również trzecia odsłona przygód Johna Wicka. Pojawiająca się w filmie postać grana przez Asię Kate Dillon pokazuje, że Hollywood nareszcie pozwala każdemu określać swoją tożsamość na własnych warunkach.

Kolejnym ciekawym wydarzeniem w świecie filmu była premiera najnowszej produkcji Martina Scorsese. „Irlandczyk” przez wielu uważany jest za początek nowej kinowej ery, w której nie będzie trzeba zatrudniać różnych aktorów do grania tej samej postaci w różnym wieku. Wszystko za sprawą zabiegu komputerowego, który odmłodził o kilkadziesiąt lat aktorów grających główne role w filmie. Produkcja już teraz typowana jest na zwycięzcę Oscara za efekty specjalne.

W 2019 byliśmy również świadkami wielkiego powrotu Brada Pitta, który wrócił na ekrany w świetnie przyjętych filmach: „Ad Astra” i „Pewnego razu w Hollywood”.

Na liście tegorocznych przebojów nie zabrakło również polskiej produkcji. „Boże ciało”, czyli najnowszy film Jana Komasy, znalazł się na liście 10 filmów zagranicznych pretendujących do nominacji do Oscara.

Najlepsze filmy 2019 roku:

  • Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie – reż. J.J. Abrams
  • John Wick 3 – reż. Chad Stahelski
  • Kraina lodu 2 – reż. Jennifer Lee, Chris Buck
  • Irlandczyk – reż. Martin Scorsese
  • Ad Astra – reż. James Gray
  • Pewnego razu... w Hollywood – reż. Quentin Tarantino
  • Boże ciało – reż. Jan Komasa

Oscar Isaac o pożegnaniu ze „Star Wars”: "Mam poczucie spełnienia"

Edward Norton: „Jestem bardzo pazernym aktorem”

Finałowa część „Gwiezdnych wojen”. „Zakończenie powinno zadowolić wszystkich”

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości