Gwiazdy

Kłótnie mogą umacniać związek? Marianna Gierszewska: "To szanse na zagojenie tego, co właśnie wybiło"

Gwiazdy

Autor:
Nastazja
Bloch
Marianna Gierszewska

Marianna Gierszewska co jakiś czas dzieli się w sieci radami na temat macierzyństwa i związków. Niedawno w jednym z postów poruszyła temat kłótni. Jak przechodzić przez sprzeczki, by umacniały, a nie osłabiały relację między dwojgiem ludzi? Kiedy konflikty mają sens?

Marianna Gierszewska - konflikty w związku są potrzebne

Nie ma związku bez sprzeczek i kłótni. Żyjąc pod jednym dachem, jest to wręcz wskazane. Przecież znacznie lepiej jest wyrzucić z siebie żal, niż kryć się ze swoimi emocjami, które prędzej czy później wybuchną. Co więcej, konstruktywne kłótnie mogą umacniać związek, trzeba tylko wiedzieć, jak je przeprowadzać. Temu zjawisku bliżej przyjrzała się Marianna Gierszewska. Aktorka opublikowała na Instagramie filmik, w którym wyjaśniła jak "odpakowywać" i goić rany w relacjach partnerskich. Punkt pierwszy – aby lekko wychodzić z konfliktów, potrzeba rozmowy dwóch wewnętrznie dorosłych ludzi. Punkt drugi – w kłótni nie ma wygranych i przegranych, nie ma obrażania, wypominania i wracania do przeszłości. Dobra kłótnia to spojrzenie na to co tu i teraz i wyciąganie wniosków.

Kiedy konflikty nie niszczą związków i relacji? Kiedy uczestniczy w nich dwójka dorosłych ludzi. Sprzeczki, to nie pole do umacniania swojej siły i władzy… Nikt tu nie powinien wygrywać ani przegrywać. Jeśli tak jest, tworzymy prostą zależność wszechwiedzącego rodzica i zastraszanego dziecka

Miłość i związki

Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

W dalszej części Marianna dodała, że związki, w których pojawia się rywalizacja i chęć "władzy", zazwyczaj nie mają szansy przetrwać. Prędzej czy później jeden ze sterroryzowanych partnerów zacznie się buntować.

- Kłótnie to szanse na odpakowanie i zagojenie tego, co właśnie wybiło. Sprzeczki to możliwość rozpoznania swoich perspektyw i zrozumienia swoich map. Oboje jesteśmy ludźmi, ale Widzimy inaczej. Tworzą nas inne doświadczenia i wzorce. Czas to uszanować.

Marianna Gierszewska dzieli się wiedzą na temat relacji partnerskich

Posty Marianny Gierszewskiej cieszą się w sieci ogromną popularnością, a jej życiowe rady pozwalają spojrzeć na relacje partnerskie i macierzyństwo z nieco innej perspektywy.

- "Uwielbiam za tą mądrość, którą dajesz", "Bardzo mądre słowa, cudowny przekaz", "Bardzo lubię Twoje spojrzenie na różne sprawy, jest w Tobie taka dojrzałość, jakiej nie mają nieraz o wiele starsi od Ciebie ludzie. Dobrze się czyta, dobrze się słucha mądrego człowieka" - pisali internauci.

Jedna z pań odniosła się także do tematu kłótni. - To o czym tutaj mówisz w psychologii, nazywa się "analizą transakcyjną". Przyznam szczerze, że gdy studiowałam psychologię kliniczną, to było to jedno z większych (zaraz obok neuropsychologii) zaskoczeń. Odkąd poznałam analizę transakcyjną, zaczęłam zauważać swoje błędy, zaczęłam zauważać błędy w komunikacji i nauczyłam się rezygnować z rozmowy gdy widzę, że transakcja jest krzyżowa bądź ukryta. Naprawdę - polecam temat każdemu! Bez względu na to, czy problemy w komunikacji są, czy nie. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Pawel Wodzynski/Dzien Dobry TVN/East News

Pozostałe wiadomości