Gwiazdy

"Joker" już w kinach. Joaquin Phoenix wspiął się na wyżyny swoich aktorskich możliwości

Gwiazdy


Do polskich kin wszedł film "Joker", który jest oryginalną opowieścią poświęconą cieszącemu się najgorszą sławą superprzestępców uniwersum DC. W tytułową postać wcielił się Joaquin Phoenix, natomiast za reżyserię odpowiada nominowany do Oscara Todd Phillips, który jest ponadto producentem i współautorem scenariusza do filmu. O najnowszym "Jokerze" reporterka Dzień Dobry TVN Anna Wendzikowska rozmawiała z Joaquinem Phoenixem.

Film opowiada historię zepchniętego na margines, nieudolnego komika Arthura Flecka, który z powodu pogłębiających się problemów psychicznych zaczyna siać zbrodnię i chaos w Gotham City, stając się przerażającą legendą znaną jako Joker. Przedstawiony portret głównego bohatera to nie tylko kontrowersyjne studium postaci, ale także opowieść ku przestrodze w szerszym kontekście.

>>> Zobacz także:

"Joker" - obsada

W postać Arthura Flecka-Jokera wciela się nominowany do Oscara Joaquin Phoenix. Na ekranie partneruje mu Robert De Niro. Wciela się on rolę Murray'a Franklina, gospodarza programu talk-show, który przyczynia się do upadku komika. W pozostałych rolach wystąpili: Zazie Beetz (Sophie Dumond, cyniczna samotna matka i obiekt uczuć Arthura), Frances Conroy (Penny Fleck, matka Arthura), Marc Maron (Ted Marco), Bill Camp (oficer policji Gotham City), Glenn Fleshler (komik), Shea Whigham (oficer policji Gotham City), Brett Cullen (Thomas Wayne, milioner i filantrop, który ubiega się o urząd burmistrza Gotham City), Douglas Hodge ( Alfred Pennyworth, lokaj Wayne’a) oraz Josh Pais (Hoyt Vaughn).

Pozostała ekipa filmowa

Za reżyserię "Jokera" odpowiada Todd Phillips (znany z trylogii "Kac Vegas"). Film nakręcił na podstawie scenariusza napisanego wraz ze scenarzystą Scottem Silverem, z wykorzystaniem postaci z uniwersum DC Entertainment. Produkcją obrazu zajęli się Phillips i Bradley Cooper — pod szyldem ich spółki Joint Effort, a także Emma Tillinger Koskoff. Funkcję producentów wykonawczych pełnią Walter Hamada, Michael E. Uslan, Aaron L. Gilbert, Joseph Garner, Richard Baratta i Bruce Berman.

W ekipie filmowej Phillipsa znaleźli się: operator Lawrence Sher (najnowsza produkcja Godzilla II: Król potworów, trylogia Kac Vegas), scenograf Mark Friedberg (Selma, Niesamowity Spider-Man 2), montażysta Jeff Groth (Rekiny wojny, Kac Vegas III), jak również nagrodzony Oscarem projektant kostiumów Mark Bridges (Nić widmo, Artysta).

Nagroda w Wenecji

Premiera "Jokera" miała miejsce podczas tegorocznego festiwalu filmowego w Wenecji. Film, oprócz owacji na stojąco, otrzymał także Złotego Lwa. Uważany jest również za mocnego kandydata w wyścigu do Oscara.

Autor: Anna Kobyłka

Pozostałe wiadomości