Gwiazdy

O czym opowiada nowa książka Laili Shukri? "Moją inspiracją była tragiczna śmierć młodej dziewczyny"

Gwiazdy

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Monika Nasternak
Polka, która zdradza tajemnice życia w arabskim świecie

Laila Shukri to polska pisarka, która zaskarbiła sobie sympatię czytelników za sprawą cyklu poruszających powieści. Każda z opowiedzianych przez nią historii oparta jest na prawdziwych wydarzeniach i dotyczy trudnych doświadczeń kobiet, które zmierzyły się z realiami życia w świecie arabskim. "Jestem córką szejka" to kolejna propozycja ukrywającej się pod hidżabem autorki, która w rozmowie z Kingą Burzyńską zdecydowała się opowiedzieć o kulisach swojej pracy.

"Jestem córką szejka" - nowa książka Laili Shukri

"Jestem córką szejka" to już czternasta powieść autorstwa Laili Shukri. Mieszkanka Emiratów Arabskich, która na co dzień wiedzie życie u boku jednego z najbogatszych szejków, poruszyła w niej temat trudnego, niespełnionego uczucia. Historia Amiry i Samira doskonale obrazuje normy, które są częścią muzułmańskiej tradycji od wielu pokoleń.

To historia miłości, której trudno było się spełnić ze względu na obowiązujące restrykcje i obyczaje. Świat arabski oparty jest na wielkich rodach, klanach. Amira zakochała się w Syryjczyku, który w stosunku do jej pochodzenia był biedny. Z tego powodu spotkał ją wielki dramat

- wyjaśniła autorka powieści. Wspomniała też o tym, że wiele kobiet zamieszkujących rejon Zatoki Perskiej każdego dnia musi zmagać się z niełatwą rzeczywistością. - One żyją w strachu, bo każde zachowanie przeciwko panującym obyczajom może się spotkać z ogromną karą. Kobieta nie może sprzeciwiać się rodzinie. Nie może spotykać się z mężczyznami, ani mieć z nimi jakichkolwiek kontaktów. Zdarzało się, że śmierć spotkała kobietę wyłącznie za to, że miała telefon komórkowy czy założyła profil na Facebooku - zauważyła pisarka.

Samobójstwa kobiet w świecie arabskim

Laila Shukri nie pierwszy raz zdecydowała się opisać wstrząsające przypadki tragedii, z którymi muszą mierzyć się mieszkanki Bliskiego Wschodu. W jej powieściach często pojawia się wątek egzekucji dokonywanych na kobietach. Oficjalne statystki wskazują, że w ciągu roku na całym świecie dokonuje się około 5 tysięcy zabójstw honorowych. Dotyczy to nie tylko w krajów arabskich, ale i europejskich. Prawda jest jednak taka, że wiele zbrodni pozostaje owianych tajemnicą. Nie należy także zapominać o samobójstwach, do których nierzadko zmusza się kobiety.

Moją inspiracją do napisania tej książki była tragiczna, samobójcza śmierć jednej z młodych dziewczyn, która pochodziła ze znanej, bogatej rodziny. Chodziło o małżeństwo aranżowane. Ona została postawiona przed faktem dokonanym, to małżeństwo musiało się odbyć, ale nie wyobrażała sobie życia z tamtym człowiekiem. Wyskoczyła z piętnastego piętra

- wyznała rozmówczyni Kingi Burzyńskiej. Dodała też, że choć normy narzucane kobietom w krajach arabskich często stają się przyczyną cierpienia, to nie można uznać tego za regułę. W jej ocenie nie powinno się przypisywać tak bolesnych doświadczeń każdej relacji czy rodzinie. - Mężczyźni ze Wschodu potrafią być bardzo romantyczni, stawiają kobietę na piedestale. To paradoks świata arabskiego, o którym piszę - podsumowała Laila Shukri.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Monika Nasternak

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości