Gwiazdy

Jane Fonda walczy z nowotworem. "Od 6 miesięcy przyjmuję chemię"

Gwiazdy

Autor:
Justyna
Piąsta
Jane Fonda

Jane Fonda poinformowała, że zachorowała na raka. Lekarze zdiagnozowali u niej chłoniaka nieziarnicznego. 84-letnia aktorka od pół roku jest na chemioterapii i walczy o powrót do zdrowia. Jak zapewnia, nawet w tak trudnym momencie, nie zamierza rezygnować ze swojej działalności na rzecz klimatu.

Jane Fonda ma raka

Jane Fonda to jedna z najpopularniejszych amerykańskich aktorek. Jest laureatką wielu nagród filmowych, w tym tych najbardziej prestiżowych, jak Oscar, Złoty Glob, Złota Palma czy Emmy. Oprócz tego jest aktywistką na rzecz ochrony klimatu i środowiska.

Walka o życie

Jak słyszysz hasło nowotwór – sztywniejesz
Jak słyszysz hasło nowotwór – sztywniejeszDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Fonda od kilku miesięcy boryka się z problemami zdrowotnymi. Jak przekazała na Instagramie, zdiagnozowano u niej nowotwór.

- Tak więc, moi drodzy przyjaciele, mam coś osobistego, czym chcę się podzielić. Zdiagnozowano u mnie chłoniaka nieziarniczego i rozpocząłem chemioterapię. To uleczalny rak. 80% ludzi przeżywa, więc czuję się bardzo szczęśliwa. Mam też szczęście, że mam ubezpieczenie zdrowotne i dostęp do najlepszych lekarzy i zabiegów. Zdaję sobie sprawę i jest to bolesne, że jestem w tym uprzywilejowana. Prawie każda rodzina w Ameryce miała kiedyś do czynienia z rakiem, a nie ma zbyt dużego dostępu do wysokiej jakości opieki zdrowotnej, którą ją otrzymuję. To nie jest w porządku. (...) Biorę chemię od 6 miesięcy i całkiem dobrze radzę sobie z zabiegami. Uwierzcie mi, nie pozwolę, aby cokolwiek z tego zakłóciło mój aktywizm klimatyczny - podkreśliła aktorka.

Jane Fonda walczy z chłoniakiem

Jane Fonda chce uświadamiać ludzi, jak ciężką chorobą jest nowotwór i jakie czynniki mogą wpływać ma jej rozwój.

- Musimy również dużo więcej mówić nie tylko o lekarstwach, ale także o przyczynach, abyśmy mogli je wyeliminować. Na przykład ludzie muszą wiedzieć, że paliwa kopalne powodują raka. Podobnie pestycydy, z których wiele jest opartych na paliwach kopalnych - napisała na Instagramie.

Ponadto aktorka przyznała, że sytuacja, w jakiej się znalazła, jest dla niej cenną, życiową lekcją, z której wyciąga wnioski. - To pokazało mi, jak ważne są społeczności, które pozwalają nam czuć, że nie jesteśmy sami. Nowotwór, zwłaszcza w moim wieku - prawie 85 lat - uczy tego, jak ważne jest dostosowywanie się do nowej rzeczywistości - podkreśliła.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Amy Sussman/Getty Images

Pozostałe wiadomości