Patenty Gosi Ohme na krępujące pytania podczas wigilii. "Warto takie ciocie posadzić w innym kącie"

Patenty Gosi Ohme na krępujące pytania podczas wigilii
Gosia Ohme o tym, jak odpowiadać na krępujące pytania
Gosia Ohme o tym, jak odpowiadać na krępujące pytania
Podaruj Misia - Monika Olejnik
Podaruj Misia - Monika Olejnik
Podaruj Misia - Małgorzata Rozenek-Majdan
Podaruj Misia - Małgorzata Rozenek-Majdan
Podaruj Misia - Filip Chajzer
Podaruj Misia - Filip Chajzer
Podaruj Misia - Dorota Wellman
Podaruj Misia - Dorota Wellman
Nawet jeśli bardzo kochamy naszą rodzinę i cieszymy się na spotkanie z nią przy wigilijnym stole, mamy prawo czuć niepokój przed krępującymi pytaniami z jej strony. Jak poradzić sobie ze wścibskim wujostwem czy gdybającą "gdzie nasz kawaler lub panna" babcią? Gosia Ohme ma na to sposoby.

Jak przygotować się do rodzinnych świąt?

Czasami, nawet jeśli zadane z dobrą intencją, pytanie o życie prywatne może nas zranić. Kiedy indziej - zwyczajnie zirytować. O to, jak być asertywnym podczas spotkań z dawno niewidzianą rodziną, redaktorka serwisu dziendobry.tvn.pl Karolina Kalatzi zapytała Gosię Ohme.

- Ja zawsze mówię, że jeśli mamy takie doświadczenie, to warto nawet w żartach spisać taką zasadę na kartce: "Kochani, w tym roku tematy, których nie poruszamy to: polityka, przeszli partnerzy, obecne dzieci..." - powiedziała prowadząca Dzień Dobry TVN proponując, by za złamanie zasad wymierzać drobne, dowcipne kary.

Jeżeli jeszcze przed świętami wiemy, że jedna z zaproszonych na wigilię osób ma tendencję do zadawania niestosownych pytań, warto się z nią zwyczajnie zawczasu skonfrontować. - Żeby jej powiedzieć, że chcielibyśmy w tym roku nie poruszać różnych tematów. Żeby uprzedzić to - radziła Gosia.

Krępujące pytania przy wigilijnym stole

A co, jeżeli już znajdziemy się w takiej niekomfortowej sytuacji?

- Warto sobie zdawać sprawę, że to jest przekraczanie naszych granic i że my nie mamy powinności, żeby na takie pytania odpowiadać. Warto jest zakomunikować, można oczywiście w żartach powiedzieć, że: "Jeśli będę miała odpowiedź na to pytanie, to ciociu, będziesz pierwszą, którą zawiadomię". Albo powiedzieć: "Słuchajcie, bardzo was proszę, nie poruszajmy takich tematów, bo jest wigilia i chciałabym, żebyśmy wszyscy sobie opowiedzieli jakąś swoją najfajniejszą świąteczną przygodę" - mówiła dziennikarka.

Dla osób, które organizują święta, prowadząca Dzień Dobry TVN ma jeszcze jedną radę.

- Warto takie ciocie posadzić w innym kącie, jak mamy większą wigilię, gdzie będą mogły sobie rozmawiać i nie będzie takiej sytuacji, że ciocia siedzi w nieodpowiednim miejscu i musi przez cały stół do kogoś zagadywać - powiedziała Gosia Ohme.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!