Gwiazdy

Celebryci XIX wieku: "Uważano, że są to osoby niegodne wyższych sfer"

Gwiazdy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Jak żyli celebryci w XIX wieku?
Jak żyli celebryci w XIX wieku? Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

W XIX wieku trzeba było spełnić kilka warunków, by zdobyć tytuł celebryty. Jak postrzegano w tamtych czasach te osoby? Czy zadawanie się z kimś znanym było nobilitujące? Na te pytania w Dzień Dobry TVN opowiedziała Agnieszka Lisak, autorka bloga o życiu w XIX wieku.

Jak byli postrzegani celebryci w XIX wieku?

By mówić o celebrytach w XIX wieku, należałoby nieco zmienić pojęcie. - Jeśli przyjmiemy, że była to osoba znana, podziwiana, popularna, której zdjęcia zbierano, proszono ją o autograf, to oczywiście takie osoby były. Natomiast nie było tego elementu, który ma miejsce dzisiaj, który polega na obnażaniu życia prywatnego - mówiła w Dzień Dobry TVN Agnieszka Lisak.

- Można mówić o pewnym paradoksie, jaki miał miejsce w XIX wieku. Z jednej strony były to osoby podziwiane, oklaskiwane, obsypywane kwiatami, mam tutaj na myśli aktorów, a z drugiej strony uważano, że są to osoby niegodne wyższych sfer, salonów. Ludwik Solski, kiedyś pisał, że "wciąż jeszcze byliśmy dobrzy tylko do rozrywki, a nie do poważnego współżycia społecznego i towarzyskiego". Stąd też zdarzało się, że aktorzy byli zapraszani tylko na prywatne przyjęcia celem dania występu - dodała nasza rozmówczyni.

Zatem bycie celebrytą w XIX w. wcale nie oznaczało posiadania szacunku. Natomiast by zasłużyć na miano "gwiazdy" trzeba było posiadać jakąś umiejętność bądź "nazwisko". Nie było celebrytów, którzy są znani tylko z tego, że są znani.

Kim byli celebryci w XIX wieku?

Agnieszka Lisak przygotowała zestawienie kobiet, które można określić mianem XIX-wiecznych celebrytek. Zaliczały się do nich przede wszystkim aktorki, bo wówczas zainteresowanie teatrem było zdecydowanie większe niż dziś. Oto kilka nazwisk:

  • Sarah Bernhardt - francuska aktorka,
  • Konstancja Bednarzewska - polska aktorka teatralna i filmowa,
  • Helena Modrzejewska - polska aktorka,
  • Maria Wisnowska - polska aktorka, sceniczna piękność.

- Kolejnym paradoksem tych czasów było, że żaden szanujący się mężczyzna nie ożeniłby się z aktorką, bo byłby to mezalians. Co nie zmienia postaci rzeczy, że panowie z wyższych sfer zachodzili do garderób aktorek i proponowali kolacje, romanse - przyznała autorka bloga.

Dlaczego tak się działo? Z kim wiązały się aktorki? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości