Piotr Jacoń laureatem listopadowej Pozytywki Dzień Dobry TVN. "Bycie rodzicem transpłciowej Wiktorii jest coming outem rodzinnym"

Autor:
Oskar
Netkowski
Piotr Jacoń z Pozytywką Dzień Dobry TVN
Piotr Jacoń z Pozytywką Dzień Dobry TVNDzień Dobry TVN
wideo 2/21

Piotr Jacoń wyznał niedawno, że jego dorosłe dziecko jest transpłciowe. Latem zeszłego roku Wiktoria dokonała przed rodzicami coming outu. Dziennikarz postanowił poświęcić temu tematowi książkę i reportaż. Za swoje działania otrzymał listopadową Pozytywkę Dzień Dobry TVN.

Piotr Jacoń i jego transpłciowa córka

Dziennikarz TVN24 wydał książkę "My, trans", w której rozmawia z rodzicami transpłciowych dzieci. Jego córka Wiktoria jakiś czas temu przyznała, że źle się czuje we własnym ciele i rozpoczęła terapię hormonalną. Kluczowe okazało się wsparcie rodziców, na które mogła liczyć od samego początku. Tym bardziej że dziewczyna musiała pozwać do sądu swoich rodziców, ponieważ innego rozwiązania polskie prawo nie przewiduje. Powództwo, z jakim wystąpiła nazywane, jest powództwem o ustalenie płci. Piotr Jacoń przyznał nawet, że proces był wykańczający psychicznie zarówno dla niego i jego żony, jak i dla ich córki. Procedury są bezlitosne. Dzisiaj jednak rodzinna dziennikarza może cieszyć się bliskością i spokojem.

- Nie zrobiłbym niczego inaczej, ale może szybciej. Cieszę się, że zrobiliśmy to mocno i zasadniczo. To wychodzenie z szafy odbyło się na moich własnych warunkach. Uczę się myślenia o mojej córce na nowo. Nie jest inną córką, tylko nową córką. Jest wyjątkową córką. O tej wyjątkowości chciałbym opowiadać. [...] Nic, co się dzieje publicznie, nie dzieje się bez wiedzy i przyzwolenia Wiktorii - powiedział Piotr Jacoń w Dzień Dobry TVN.

Piotr Jacoń – ojciec transpłciowego dziecka
Piotr Jacoń – ojciec transpłciowego dziecka Źródło: Dzień Dobry TVN

Piotr Jacoń z Pozytywką Dzień Dobry TVN

Piotr Jacoń jest także autorem marcowego reportażu poświęconego rodzicom osób transpłciowych, zatytułowanego: "Wszystko o moim dziecku", który można było obejrzeć na antenie TVN24. Zadedykował go swojej córce – Wiktorii. Dziennikarz głosami widzów ze strony internetowej uzyskał 94% głosów, że to właśnie on powinien otrzymać listopadową Pozytywkę.

- Nasza historia otworzyła mnie jeszcze bardziej. Wydawało mi się wcześniej, że jestem otwarty, więc otworzyłem się jeszcze mocniej. To wszystko nauczyło mnie czegoś pozytywnego o tym zawodzie. On jest odpowiedzialnością, ale to ogromny przywilej wykonywać ten zawód. Bo kiedy przytrafia się taka historia jak moja, to mam narzędzia, żeby o tym mówić - powiedział Piotr Jacoń.

- Moje wychodzenie z szafy było możliwe, bo rodzinnie zdecydowaliśmy, że uchylamy te drzwi. Bycie rodzicem transpłciowej Wiktorii jest takim coming outem rodzinnym. To by nie było możliwe, gdybyśmy razem o tym nie rozmawiali - dodał.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Kuba Kamiński/EastNews

Pozostałe wiadomości