Gwiazdy

Jagna Marczułajtis-Walczak o trudnej walce z chorobą synka

Gwiazdy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Agnieszka Reczek-Bogacka
Życie Jagny Marczułajtis w cieniu choroby syna

Pełne sukcesu życie Jagny Marczułajtis, legendarnej i utytułowanej mistrzyni snowboardu w jednej chwili zmieniło się o 180 stopni. Sześć lat temu urodziła syna Andrzeja, pieszczotliwie nazywanego "Kokosem". O trudnej walce z chorobą synka opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

Jagna Marczułajtis o chorobie synka

Niestety u chłopca zdiagnozowano wadę rozwojową kory mózgowej i padaczkę. Rodzina musiała przeorganizować swoje życie tak, by zapewnić chłopcu odpowiednią opiekę i bezpieczeństwo.

- Nie można zostawić go na minutę. Trzeba być ciągle czujnym i wiedzieć, co się dzieje, bo może dostać napadu padaczki, może spaść z łóżka - tłumaczy tata 6-latka. - Mycie się przy otwartych dniach, jeżeli jestem w domu sama z "Kokosem" to norma, bo muszę słyszeć, gdy coś tam się dzieję - podkreśla Jagna.

Mistrzyni ma także dwie starsze córki. Gdy urodził się Andrzej, Jagna poświęciła mu całą swoją uwagę, a dziewczynki musiały dość szybko się usamodzielnić. - Starałam się mimo wszystko trzymać je blisko siebie. Jak chłodziłam na spacer z wózkiem, to starałam się brać ze sobą Igę czy Jagodę - podkreśla.

Mama "Kokosa" walczy o lepsze jutro

Jagna wyznaje, że czasem trudno było jej mierzyć się z codziennością. - Widziałam, jak on płacze na tej rehabilitacji, cierpli, jak go wszystkie ruchy bolały. On po prostu cały czas płakał - wspomina. - Wtedy to mnie wszystko przerastało. Chciałam zakończyć i swoje, i jego cierpienie - dodaje.

Mama "Kokosa" postanowiła wrócić do aktywności zawodowych, co zdecydowanie pomogło jej przetrwać kryzys. Twierdzi, że jej misją i obowiązkiem jest walka o polepszenie warunków życia osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Jako posłanka pracuje nad tym, by mamy będące na co dzień na świadczeniu pielęgnacyjnym, mogły również legalnie zarabiać.

Jak możesz pomóc? Wesprzyj zbiórkę na leczenie i rehabilitację Andrzeja "Kokosa". LINK DO ZBIÓRKI

Więcej o historii Jagny Marczulajtis i "Kokosa" przeczytasz TU.

Jeśli potrzebujesz pomocy, przechodzisz kryzys, masz depresję, myśli samobójcze, jesteś ofiarą przemocy lub znasz kogoś, komu ta pomoc jest potrzebna - nie czekaj, skontaktuj się ze specjalistą. Tutaj znajdziesz numery telefonów, adresy placówek i inne cenne wskazówki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Agnieszka Reczek-Bogacka

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości