Jadwiga Jankowska-Cieślak otwarcie mówiła, z czym się zmagała. "Nigdy oficjalnie niezdiagnozowana"

Jadwiga Jankowska-Cieślak
Jadwiga Jankowska-Cieślak
Źródło: MWMEDIA

Jadwiga Jankowska-Cieślak, wybitna polska aktorka teatralna i filmowa, zmarła dwa dni temu. Nie każdy wiedział, że zmagała się z ograniczeniami, które utrudniały jej codzienne funkcjonowanie. O tym, na co cierpiała, gwiazda opowiedziała w jednym z wywiadów.

Jadwiga Jankowska-Cieślak nie żyje

15 kwietnia Polska Agencja Prasowa poinformowała o śmierci wybitnej polskiej aktorki filmowej i teatralnej, Jadwigi Jankowskiej-Cieślak. Gwiazda miała 74 lata.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

13783352_gwiazdy-o-swoich-fobiach_MP4HIGH
Gwiazdy opowiedziały o swoich fobiach (2018)
Materiał, w którym gwiazdy podzieliły się, co powoduje, że odczuwają lęk. Jak się objawiają ich fobie i jak sobie z nimi radzą?
Źródło: Dzień Dobry TVN

- Szanowni Państwo, z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że odeszła Jadwiga Jankowska - Cieślak. Wielka, wybitna Aktorka i wspaniały Człowiek. Nasza współpraca była ogromnym zaszczytem. Wielki żal… - napisano na koncie agencji Malawski.

Aktorka rzadko mówiła o swoim życiu osobistym, jednak w wywiadzie sprzed kilku lat wspomniała, na co cierpiała. Fobia utrudniała jej życie.

Jadwiga Jankowska-Cieślak - na co chorowała?

Jadwiga Jankowska-Cieślak w 2021 roku o swoim lęku przed tłumem opowiedziała w rozmowie z Katarzyną Surmiak-Domańską dla "Wysokich Obcasów Extra". Aktorka udzielała się społecznie, wyjaśniała m.in., dlaczego na swoim domu wywiesiła tęczową flagę. Niestety, fobia uniemożliwiała jej udział w demonstracjach.

- Nie, nie chodziłam. Z jednego powodu: nie mogę być w tłumie. Natychmiast dostaję duszności i jestem na granicy zemdlenia - mówiła w wywiadzie. Wyznała wówczas, że cierpi na demofobię.

- Tak, choć nigdy oficjalnie niezdiagnozowana. W dzieciństwie w kościele dostawałam ataków paniki. Aż się rozchorowałam. Normalnie fizycznie coś mi się porobiło na tle reumatycznym. Po trzech miesiącach w szpitalu przestałam chodzić na msze. Czułam tak nieprawdopodobny opór, że nie było mowy, żeby mnie tam zaciągnąć. Ataki ustały - opowiadała.

- Kilkanaście lat później znalazłam się w Londynie. Szłam sama przez Piccadilly Circus w godzinie szczytu. Nagle dostałam bolesnej duszności, o mało nie straciłam przytomności. Dotarło do mnie, że chodzi o tę potworną liczbę ludzi wokół. Powiązałam to z tamtym zdarzeniem z kościoła z dzieciństwa - dodała.

Jadwiga Jankowska-Cieślak - kariera

Jadwiga Jankowska-Cieślak, urodzona 15 lutego 1951 roku, od młodości była zafascynowana teatrem. Po ukończeniu szkoły średniej, podjęła decyzję o kontynuowaniu edukacji na kierunku aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, do której została przyjęta za pierwszym podejściem. Studia ukończyła w 1972 roku, a jeszcze w tym samym roku zadebiutowała na dużym ekranie w filmie "Trzeba zabić tę miłość" w reżyserii Janusza Morgensterna. Jej debiut był imponujący i zapewnił jej Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.

Za swoją główną rolę w filmie "Inne spojrzenie" (1982) zdobyła Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes, stając się pierwszą Polką, która otrzymała to prestiżowe wyróżnienie. Dwukrotnie triumfowała na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, zdobywając Złote Lwy za najlepszą rolę kobiecą w filmach "Sam na sam" (1977) i "Wezwanie" (1997). Za rolę w filmie "Rysa" (2008) otrzymała Polską Nagrodę Filmową Orła.

W 1979 roku została uhonorowana Brązowym Krzyżem Zasługi. W 2007 roku, na wniosek Prezydenta RP, przyznano jej Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Dwa lata później, w 2009 roku, otrzymała Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Więcej o życiu aktorki pisaliśmy tutaj.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości