"Jednym głosem" to film opisujący śledztwo dziennikarskie dwóch reporterek "New York Timesa", które ujawniły historie wykorzystywania seksualnego kobiet w Hollywood przez Harveya Weinsteina. Twórcy opowiedzieli w Dzień Dobry TVN o kulisach produkcji.
Film "Jednym głosem"
W 2017 r. światem wstrząsnęła informacja o skandalu w Hollywood. Reporterki "New York Timesa" Megan Twohey i Jodi Kantor opisały mroczny proceder molestowania seksualnego przez najpotężniejszego producenta Hollywood - Harveya Weinsteina. Publikacja zapoczątkowała ruch #MeToo.
W "Jednym głosem" występuje plejada uzdolnionych i cenionych aktorów, m.in. nominowana do Oscara za rolę w filmie "Wizyta u April" Patricia Clarkson i Andre Brauer znany z roli detektywa Franka Pembeltona w serialu "Wydział zabójstw Baltimore".
Za reżyserię odpowiada Maria Schrader, niemiecka aktorka i scenarzystka. Na ile historia opisywana w filmie dotyka ją osobiście?
- Czuję pewien opór, by mówić, że to było dla mnie bardzo osobiste, bo obawiam się, że to może brzmieć jak truizm. Pokazaliśmy życie osobiste bohaterek Jodi i Megan. Uważam, że charakter tematu, nad którym pracowały, jest w jakiś sposób osobisty dla każdego z nas. Nie tylko dla kobiet - powiedziała Maria Schrader.
Twórcy filmu "Jednym głosem"
W filmie pojawia się wiele prawdziwych nazwisk. Niektóry występują w roli samych siebie, np. Ashley Judd.
- Jest tu wiele rzeczywistych elementów. Kręciliśmy w prawdziwych biurach "New York Timesa", gdzie tak historia powstawała. Jest prawdziwa Ashley Judd. Opowiada swoją historię. To bardzo wzbogaca film - podkreśliła reżyserka "Jednym głosem".
Patricia Clarkson, która wciela się w Rebeccę Corbett, wyznała, że w przeszłości miała styczność z Harveyem Weinsteinem.
- Dwukrotnie pracowałam z Weinsteinem i byłam przez niego terroryzowana, więc dla mnie to była sprawa osobista. (...) Okazałam wdzięczność tym niezwykłym dziennikarkom i ich nieustępliwości. A także niesamowitym ocalonym, które zaoferowały pomoc nie tylko przy pisaniu artykułu w "New York Timesie", ale też przy tworzeniu filmu. Udział w tym projekcie był dla mnie głęboko personalny i jestem wdzięczna wszystkim, o których film mówi - powiedziała Clarkson.
- Wydaje mi się ważne, że my nie tworzymy fikcji - dodał Andre Braugher, aktor. - Nie preparujemy rzeczy w poszukiwaniu sensacji. To jest żywy testament osób ocalonych z traumatycznych i przemocowych sytuacji - podkreślił.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Syn Toma Hanksa o trudach dorastania w cieniu sławnego ojca. "Nie zrobiłem nic, aby zasłużyć na uznanie"
- Marta Żmuda Trzebiatowska długo nie chciała zostać matką. "Miałam dużo swoich problemów"
- Katarzyna Figura ze łzami w oczach wróciła pamięcią do trudnych chwil. "To jest strasznie mocne"
Autor: Justyna Piąsta
Reporter: Anna Tatarska, Bianka Zalewska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN