Ukraina wygrała Eurowizję. Prezydent Załenski chce, żeby następny konkurs odbył się w Mariupolu. "Wolnym, spokojnym, odbudowanym"

Autor:
Daria
Pacańska
Źródło:
tvn24.pl
Zespół Kalush Orchestra wykonał utwór "Stefania". Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Załenski chce zorganizować następną edycję w Mariupolu

Ukraina została zwycięzcą 66. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbył się w Turynie. Jako pierwszy grupie Kalush Orchestra pogratulował prezydent Wołodymyr Załenski. Zdaniem ukraińskiego przywódcy kolejna edycja konkursu powinna została zorganizowana w Mariupolu.

Kalush Orchestra wygrała Eurowizję 2022

Ukraińska grupa, która wykonała piosenkę "Stefania", zdobyła łącznie 631 punktów i odniosła zwycięstwo dzięki głosowaniu publiczności. Ogromną dumę z zespołu Kalush Orchestra wyraził prezydent Wołodymyr Załenski. Przed konkursem w sobotni wieczór 14 maja apelował do Europejczyków o oddawanie głosów w finale na Ukrainę.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Eurowizja 2022 - Wołodymyr Załenski chce konkursu w Mariupolu

- Nasza odwaga imponuje światu, nasza muzyka podbija Europę! W przyszłym roku Ukraina będzie gospodarzem Eurowizji! Po raz trzeci w swojej historii. I wierzę - nie ostatni - napisał Załenski na Facebooku w nocy z soboty na niedzielę, tuż po ogłoszeniu wyników.

Regulamin konkursu wskazuje, że kolejna edycja powinna odbyć się w Ukrainie. Prezydent chce zaprosić gości do Mariupola.

- Dołożymy wszelkich starań, aby jednego dnia gościć uczestników i gości Eurowizji w ukraińskim Mariupolu. Wolnym, spokojnym, odbudowanym! - podkreślił. - Dziękujemy za zwycięstwo zespołowi Kalush Orchestra i wszystkim, którzy na nas głosowali! Nasz zwycięski akord w walce z wrogiem nie jest daleko. Chwała Ukrainie - dodał ukraiński prezydent.

Eurowizja 2022 - Kalush Orchestra zwycięzcą

To trzecie zwycięstwo Ukrainy w konkursie Eurowizji w historii. Kalush Orchestra to hip-hopowy zespół, który czerpie z muzycznych tradycji ukraińskich. Utwór "Stefania", który muzycy wykonali w Turynie, jest odą do matki Ołeha Psijuka, lidera grupy. Po wybuchu wojny ta piosenka stała się ulubioną ukraińskich matek, które walczą z okupantem.

- To zwycięstwo jest dla wszystkich Ukraińców. Sława Ukrainie - powiedział Ołeh Psiuk na scenie w turyńskim Pala Olimpico.

Wcześniej, po wykonaniu piosenki w trakcie finału, muzycy wystosowali apel. - Prosimy, pomóżcie Ukrainie i Mariupolowi, pomóżcie Azowstalowi. To było odniesienie do obrońców walczących z Rosjanami w tamtejszym zakładzie metalurgicznym.

Eurowizja 2022 - finał

W koncercie finałowym wystąpili przedstawiciele: Czech, Rumunii, Portugalii, Finlandii, Szwajcarii, Francji, Norwegii, Armenii, Włoch, Hiszpanii, Holandii, Ukrainy, Niemiec, Litwy, Azerbejdżanu, Belgii, Grecji, Islandii, Mołdawii, Szwecji, Australii, Wielkiej Brytanii, Polski, Serbii i Estonii. 

Polskę w konkursie reprezentował Ochman, czyli Krystian Ochman z piosenką "River". Wokalista zajął 12. miejsce.

Więcej na ten temat można przeczytać na tvn24.pl.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Daniele Venturelli/Getty Images

Pozostałe wiadomości