Dzień Chłopaka według Oliviera Janiaka i Piotra Głowackiego. "Nie chodzi o prezenty". Co jest dla nich ważne?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czego do szczęścia potrzebują chłopaki?
Czego do szczęścia potrzebują chłopaki?
"Po męsku" Maciej Stuhr
"Po męsku" Maciej Stuhr
Tomasz Kuczyński w Po męsku
Tomasz Kuczyński w Po męsku
PO MĘSKU. Tomasz Karolak
PO MĘSKU. Tomasz Karolak
PO MĘSKU. Ryszard Cebula
PO MĘSKU. Ryszard Cebula
PO MĘSKU. Adrian Kostera
PO MĘSKU. Adrian Kostera
PO MĘSKU. Paweł Nowak, część 1
PO MĘSKU. Paweł Nowak, część 1
PO MĘSKU. Dr Tomasz Karauda
PO MĘSKU. Dr Tomasz Karauda
Po męsku. Krzysztof Miruć
Po męsku. Krzysztof Miruć
PO MESKU. Akop Szostak
PO MESKU. Akop Szostak
PO MĘSKU. Robert Motyka
PO MĘSKU. Robert Motyka
Z okazji Dnia Chłopaka w studiu Dzień Dobry TVN pojawili się dwaj wyjątkowi mężczyźni, którzy starają się pielęgnować swojego wewnętrznego chłopca - na co dzień, nie tylko od święta. Prezenter Olivier Janiak i aktor Piotr Głowacki opowiedzieli o współczesnym pojęciu męskości i stereotypach. Co jest dla nich najważniejsze w budowaniu relacji?

Dzień Chłopaka 2023

Czy w domach Oliviera Janiaka i Piotra Głowackiego w ogóle obchodzi się Dzień Chłopaka?

- Ja dzisiaj dostałem buziaka z rana - powiedział Olivier. - Moja żona zobaczyła, że będę w programie z okazji Dnia Chłopaka i ucałowała mnie serdecznie. Myślę, że normalnie też bym dostał. Ale jest coś w tym i myślę, że wszyscy się z tym zgodzimy, że jednak panie, i mówię to bez wyrzutu, są stawiane na piedestale swoich świąt zdecydowanie bardziej - dodał Janiak.

Piotr Głowacki przyznał, że nie obchodzi tego święta. Zauważył też, że w dzisiejszych czasach trudno mówić o sztywnym podziale na chłopaków i dziewczyny.

- To już jest jakieś założenie. Zastanawiałem nad tym, jak rozmawiać właśnie o stereotypach, ale one też dotyczą konkretnych typów. Ja mogę mówić raczej o tym, jak ja się identyfikuję, czy jak ja się czuję - stwierdził aktor. - To święto chłopaka dotyczy nie tylko chłopaka i dziewczyny. Można przecież być homoseksualnym mężczyzną i też obchodzić święto chłopaka. Chodzi o to, kto z czym się identyfikuje. Dzisiaj wiemy, że młodzież bardzo płynnie do tego podchodzi. Ja się identyfikuję jako mężczyzna i lubię to doceniać. Lubię sobie myśleć o tym, jakie funkcje się z tym wiążą - tłumaczył aktor.

Olivier Janiak postanowił kontynuować ten wątek.

- To bardzo ważne, co Piotr powiedział, na samym początku, że my żyjemy w świecie stereotypów - podkreślił prezenter. - Takich reguł, z których niby współczesność nas trochę wypycha. To jest też kwestia odnajdowania się mężczyzn w świecie. Nie tylko nadążania za kobietami, które mówią o samorozwoju, o pasji, o skupieniu się na sobie. Mam wrażenie, że my nie mamy takich haseł. Trochę się w tym wszystkim mężczyźni pogubili. Jasne są tego efekty też, jeśli chodzi o politykę i na kogo, co i z jakich względów mężczyźni próbują głosować. Tych rzeczy, które wpływają na naszą rzeczywistość, a wynikają z tego, jak my się definiujemy, czy potrafimy się nazwać, czy potrafimy sobie odpowiedzieć na pytanie, kim ja tak naprawdę jestem, jest całe mnóstwo - wskazał nasz gość.

Męski punk widzenia na Dzień Chłopaka

Olivier Janiak wychodzi z założenia, że w wszelkiego rodzaju świętach, które obchodzimy, prezenty nie są najważniejsze.

- To taki sygnał zwrócenia na siebie uwagi i takiej czujności wzajemnej. To jest coś, co w życiu w jest niezwykle istotne, żeby pokazywać, że ta druga osoba jest dla nas ważna. I czy to dotyczy naszej kobiety, naszych znajomych, przyjaciół, kolegi, to te sygnały są niezwykle istotne. Ostatnio miałem nawet rozmowę z moim starszym synem, który jest w liceum. Rozmawialiśmy o relacjach międzyludzkich i o tym, co moim zdaniem jest najpiękniejsze. Najpiękniejsze jest to, żeby pokazać drugiej osobie, że o niej myślimy. I nieważne czy to jest Dzień Chłopaka, czy jakieś inne święto, czy Dzień Kobiet, tylko że zauważamy drugą osobę, wyczuwamy jej nastroje, pokazujemy, że jest dla nas ważna i udowadniamy, że pamiętamy. Tu nie chodzi o wielkie prezenty czy inne, tylko o ten zwykły gest: "Ej, kochanie, jesteś dla mnie ważna. Ej, mój przyjacielu, stęskniłem się za tobą, dawno ci nie widziałem. Znajdźmy czas na to, żeby pójść razem na trening albo na mecz piłkarski" - podkreślił.

Nasi goście opowiedzieli również o jednej z najważniejszych ról w swoim życiu. Są dumnymi ojcami i skupiają się na tym, by budować piękną, bliską więź z dziećmi.

- Dla mnie najcudowniejszą historią, jeśli mówimy o męskich relacjach, to jest nią wspólne spędzanie czasu. Czy jest to mecz Legii z kumplami, czy jestem tam z synami, którym pokazuje, że można się dobrze grającą drużyną warszawską pasjonować, przeżywać wspólnie emocje. I celebrować ten rodzaj rywalizacji współczesnych gladiatorów na boisku. A w trakcie przerwy po prostu ze sobą pogadać. To jest ten nasz wspólny czas, kiedy możemy się skupić na sobie - wyznał Janiak.

- Dla mnie jest to element tego, jak ja siebie definiuję jako mężczyznę. Nie korzystam z tej zewnętrznej definicji. Jeżeli ja siebie definiuję jako mężczyznę, to w tej definicji jest zawarte to, że mam dzieci. Posiadanie dzieci nie jest konieczne do bycia mężczyzną, tylko w mojej wizji te dzieci istnieją i mam szczęście z nimi być. To jest bardzo istotne, bo to wpływa na mój plan życia, jak planuję moją pracę, ile w tej pracy spędzam czasu - stwierdził Piotr Głowacki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana