Gwiazdy

Dawid Kubacki: "Mam świadomość, że idąc na skocznię muszę być cały czas skoncentrowany"

Gwiazdy

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Daria Pacańska
Dawid Kubacki o skokach narciarskich, Kamilu Stochu i kobietach, które skaczą

Dawid Kubacki opowiedział o przygotowaniu do sezonu skoków narciarskich, a także przyjaźni z Kamilem Stochem. W rozmowie z redaktorką dziendobry.tvn.pl, Darią Pacańską zdradził także, czy w trakcie skoku odczuwa strach. Skoczek został ambasadorem sportowej zimy w TVN Discovery.

Dawid Kubacki przygotowuje się do sezonu

Dawid Kubacki wziął udział w sesji zdjęciowej promującej sportową zimę w TVN Discovery. W jej trakcie udzielił wywiadu redaktorce dziendobry.tvn.pl., zdradził m.in. jak czuje się przed obiektywem aparatu.

- To jest ciężkie zadanie. Nie mamy takich akcji zbyt dużo w ciągu roku i można się tutaj sprawdzić, bo taki plan zdjęciowy, który trwa 8 czy 10 godzin nieraz potrafi dać w kość dużo bardziej niż niejeden trening czy zawody, które mamy w trakcie sezonu, ale są wyzwania, ja wyzwania lubię, więc jest ciekawie - relacjonował Dawid Kubacki.

W sesji wzięły udział także gwiazdy, które kibicują i wspierają naszych skoczków. Jednak jak wspomina Dawid Kubacki, ten największy doping jest pod skocznią. Tam kibicom towarzyszy wiele pozytywnych emocji.

- Kibice, którzy przychodzą na skocznię, oni przynoszą dużo takiej pozytywnej energii i tą energią się z nami dzielą. My jesteśmy tam po to, żeby się dzielić emocjami z kibicami, ale kibice tą pozytywną energię dają nam. Z tego można korzystać w trakcie zawodów i używać tej energii żeby jeszcze poleciało może kawałeczek dalej - powiedział skoczek.

Dawid Kubacki wyznał także, ze zdarzyło mu się usłyszeć doping kibiców w trakcie skoku.

Dawid Kubacki o adrenalinie i strachu

Skocznia narciarska wśród laików budzi ogromny respekt. Dawid Kubacki wspomina, że adrenalina i duże emocje, pomimo wielu lat bycia skoczkiem narciarskim nadal w nim są.

- Emocje zawsze są, bo to jest sport ekstremalny, więc te emocje się pojawiają. Ja też jestem w tym sporcie już ładnych parę lat, więc taki normalny skok nie robi na mnie aż takiego wrażenia. Mam świadomość, że idąc na skocznię muszę być cały czas skoncentrowany, skupiony na tym, co robię, bo jednak to jest w jakimś stopniu niebezpieczne. Jakieś rozkojarzenie czy nieodpowiednia koncentracja może spowodować jakiś błąd jakąś zwolnioną reakcję i może się to skończyć upadkiem - tłumaczy sportowiec. - Cały ten respekt przed skocznią, przed obiektem, przed tym, co się za chwilę zrobi trzeba mieć. Trzeba to robić z głową - dodał.

Dawid Kubacki tuż przed skokiem nie myśli o medalach. Idąc na skocznie ma w głowie swój plan, który chce zrealizować, a to, co jest do wygrania, i które miejsce się zajmie schodzi na dalszy plan. - Współpraca z psychologami uczy jak do tego podejść - podkreśla.

Przyjaźń wśród skoczków

Wiele osób zastanawia się, czy skoczkowie przyjaźnią się poza pracą, czy spędzają ze sobą czas. Skoczek przyznaje, że wśród polskich zawodników jest na to większa przestrzeń, mniejsza natomiast na to, aby utrzymywać regularne kontakty z kolegami z zagranicy.

- Jeżeli chodzi o zawodników z Polski to wiadomo, że tutaj pojawią się przyjaźnie, koleżeństwa bliższe lub dalsze, bo wszyscy jesteśmy kolegami, jesteśmy tak naprawdę jedną drużyną - opowiedział nam Dawid Kubacki. - Bardzo dobry kontakt mam z Kamilem (Stochem - przyp. red.). Ostatnimi czasy w pokojach nawet dość często razem siedzieliśmy na obozach. Tak naprawdę z każdym zawodnikiem te kontakty są ok. Z Kamilem mieszkamy w miarę blisko siebie, więc może z tej racji to jest bliższa relacja - dodał.

Dawid Kubacki śledzi skoki kobiet

Coraz głośniej robi się o kobietach, które skaczą. Co więcej, polskie zawodniczki odnoszą wiele sukcesów. Redaktorka dziendobry.tvn.pl, Daria Pacańska zapytała, czy Dawid Kubacki śledzi poczynania pań?

- Nieraz, kiedy mamy zawody Pucharu Świata w jednej miejscowości, bo tak się zdarza i dziewczyny skaczą to mamy tę chwilę, żeby popatrzeć. Kiedy te zawody są w różnych miejscach, to też się zdarza, że mamy chwilę wolnego, a idzie Puchar Świata kobiet to puszczamy i sprawdzamy, jak idzie naszym polskim dziewczynom. Kibicujemy im - powiedział Kubacki. - Czasami zdarzało nam się, wracając z jakiegoś obozu samochodem oglądać transmisję z Pucharu Kontynentalnego, czyli tych zawodów niższej rangi. Też oglądamy, bo nasi tam skaczą i ciekawi nas jak zakończy się ta rywalizacja - dodał.

Od 20 listopada będzie można oglądać skoki narciarskie na antenach TVN, Eurosportu 1 oraz w Player.pl. Sprawdź aktualny terminarz skoków.

Zobacz także:

Reporter: Daria Pacańska

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN Online

Pozostałe wiadomości