Gwiazdy

Marina Abramović odtworzy swój słynny performance, by pomóc Ukrainie

Gwiazdy

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Sandra Hajduk-Popińska
Co nowego w świecie gwiazd?
Co nowego w świecie gwiazd? Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Marina Abramović wraca ze słynnym performancem "Artystka obecna". Środki, które zostaną zebrane w jego trakcie, autorka chce przeznaczyć na pomoc Ukrainie. W 2010 performance wywarł ogromne wrażenie na odbiorcach. Mówiono o nim na całym świecie.

Marina Abramović odtworzy słynny performance

Marina Abramović postanowiła wrócić do performancu, który w 2010 roku odbił się szerokim echem na świecie. Artystka przez 3 miesiące codziennie siedziała przez 8 godzin na krześle w nowojorskim muzeum sztuki nowoczesnej, a naprzeciwko niej mógł usiąść każdy. Wśród chętnych znaleźli się Sharon Stone, Lou Reed, Jay-Z i Björk. Jednak największe emocje wywołała wizyta byłego męża Abramović, z którym nie miała kontaktu od 20 lat.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

- To był taki performance, o którym się mówiło latami. Zresztą do dzisiaj uznaje się go za jeden z najbardziej symbolicznych w sztuce performancu - powiedziała Sandra Hajduk-Popińska.

Performance wesprze Ukrainę

Teraz artystka wraca z tym niezwykłym wydarzeniem, aby pomóc Ukrainie. Na aukcję wystawiono dwa miejsca. Dochód ze sprzedaży ma zostać przeznaczony na wsparcie organizacji Direct Relief, która niesie pomoc medyczną i wspiera osoby dotknięte wojną.

Osoby, które wylicytowały te miejsca zasiądą naprzeciwko artystki 16 kwietnia w Sean Kelly Gallery w Nowym Jorku.

Marina Abramović doskonale zna oblicze wojny, jest córką jugosłowiańskich partyzantów. Artystka na początku swojej zawodowej ścieżki interesowała się malarstwem, następnie zaczęła tworzyć sztukę za pomocą własnego ciała, testując jego granice i wytrzymałość.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Sandra Hajduk-Popińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości