Anne Applebaum. Kim jest żona Radosława Sikorskiego?

Anne Applebaum
Anne Applebaum. Kim jest żona Sikorskiego?
Źródło: Pool / Pool/Getty Images

Anne Applebaum to uznana polsko-amerykańska dziennikarka, laureatka Nagrody Pulitzera. Autorka porusza w swoich książkach zagadnienia nie tylko historyczne, ale również polityczne. Prywatnie jest żoną obecnego Ministra Spraw Zagranicznych - Radosława Sikorskiego.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

DD_20220507_Wiktor_REP
Wspomnienie ikony dziennikarstwa
Źródło: Dzień Dobry TVN

Poruszające książki Anne Applebaum

Anne Applebaum jakiś czas temu gościła na kanapach Dzień Dobry TVN. Podczas spotkania opowiadała o swojej książce "Czerwony głód". Jest to trzecia wielka książka dziennikarki po nagrodzonym "Gułagu" i "Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944-1956".

Książka "Głód" opowiada historię lat 30. XX wieku, kiedy to właśnie wielki głód zabił na Ukrainie aż 4 miliony ludzi. Stało się tak w wyniku zainicjowanej przez Stalina polityki kolektywizacji.

- Stalin zdecydował wykorzystać ten moment chaosu żeby zemścić się na chłopach Ukraińskich. On się bał rebelii chłopskich, nacjonalizmu ukraińskiego. On uważał [Stalin - przyp. red.], że ten duch narodu leży w Chłopach - mówiła w studiu Dzień Dobry TVN Anne Applebaum. Jak pisarce udało się zebrać dokumentację do książki? Sprawdź w naszym materiale tutaj.

Anne Applebaum porusza w swoich pulikacjach zagadnienia nie tylko historyczne, ale również polityczne. Dobrym przykładem jest jej książka pt. "Zmierzch demokracji. Zwodniczy powab autorytatyzmu". Wskazała w niej z brutalną szczerością, jak polityka, cynizm, a także bezwzględne podążanie za własnymi korzyściami spowodowały, że drogi jej oraz jej męża, a do tego drogi ich dawnych przyjaciół tak bardzo się rozeszły. To pozycja poruszająca wiele aktualnych tematów.

Z kolei w nagrodzonej Pulitzerem książce pt. "Gułag" Applebaum przedstawia historię instytucji tytułowego gułagu - rozległej sieci obozów pracy, które były rozlokowane na terenie całego Związku Sowieckiego: od wysp na Morzu Białym, poprzez Arktykę i równiny Azji Centralnej, aż po brzegi Morza Czarnego, Murmańsk, Workutę, Kazachstan, centrum Moskwy i przedmieścia Leningradu. Poznajemy w niej nie tylko przyczyny powstania obozów więziennych, ale również ich ekonomię, czy to, jak były ukrywane. To pełen obraz tragicznej historii setek tysięcy ludzi. Można przeczytać w niej historię nie tylko systemu, ale też ludzi - ofiar, jak i katów. To pełen obraz bestialskiego systemu, w którym cierpieli wszyscy.

Kim jest Anne Applebaum?

Anne Applebaum jest amerykańsko-polska dziennikarką, laureatką Nagrody Pulitzera i publicystką. Urodziła się w 1964 roku w Waszyngtonie. Wyszła za mąż za Radosława Sikorskiego, który obecnie obejmuje stanowisko Ministra Spraw Zagranicznych. Para doczekała się dwóch synów - Aleksandra i Tadeusza. W 2013 roku kobieta otrzymała polskie obywatelstwo. 

Anne Applebaum jest córką Harveya M. i Elizabeth Applebaumów. Ukończyła Sidwell Friends School w Waszyngtonie, a następnie podjęła studia na Uniwersytecie Yale. W 1982 roku, pod kierunkiem byłego niemieckiego komunisty Wolfganga Leonharda, studiowała historię ZSRR. W 1985 roku, będąc studentką, spędziła lato w Leningradzie, obecnie znanym jako Sankt Petersburg. W 1986 roku uzyskała na Uniwersytecie Yale licencjat z historii i literatury. Rok później zdobyła tytuł magistra stosunków międzynarodowych na London School of Economics. Studiowała także w St. Antony’s College na Uniwersytecie Oksfordzkim, zanim przeprowadziła się do Warszawy.

Kobieta rozpoczęła swoją karierę dziennikarską w 1988 roku jako korespondentka "The Economist" w Warszawie. Do 1991 roku opublikowała serię artykułów na temat przemian społecznych i politycznych w Europie Wschodniej. Następnie pracowała jako redaktor działu zagranicznego, a później jako zastępca redaktora naczelnego tygodnika "The Spectator" w Londynie. Podczas brytyjskiej kampanii wyborczej w 1997 roku pełniła funkcję redaktora politycznego "Evening Standard". W 1989 roku raportowała upadek Muru Berlińskiego.

Przez kilka lat prowadziła kolumnę "Foreigners" w internetowym magazynie "Slate", który w 2004 roku został przejęty przez The Washington Post Company. W latach 2002–2006 była członkinią kolegium redakcyjnego "The Washington Post", gdzie jako komentatorka polityczna prowadziła tygodniową kolumnę poświęconą sprawom zagranicznym. Obecnie jest dyrektorem projektów pod nazwą "Transitions Forum" (przemiany polityczno-gospodarcze) w londyńskim think tanku Legatum Institute.

W 1996 roku otrzymała nagrodę im. Adolpha Bentincka za swoją pierwszą książkę "Between East & West" (Między Wschodem a Zachodem). W 2004 roku za książkę "Gułag" zdobyła Nagrodę Pulitzera w kategorii "General nonfiction". W 2011 roku, wspólnie z Danielle Crittenden, wydała książkę kucharską "Przepisy z mojego ogrodu". W 2013 roku zdobyła nagrodę Cundill Prize za książkę historyczną pt. "Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944–1956".

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie