Aleksandra Kwaśniewska straciła bliską osobę. "Miał depresję. Nie wiedzieliśmy"

Aleksandra Kwaśniewska
Aleksandra Kwaśniewska straciła bliską osobę
Źródło: MWMEDIA
Osoby z depresją z pozoru niczym się nie różnią od innych. Mogą chodzić do pracy, uśmiechać się, a jednak w środku mierzą z poważnymi problemami. Aleksandra Kwaśniewska straciła kolegę, który zmagał się z tą chorobą. O co poprosiła internautów?

Aleksandra Kwaśniewska o depresji

Kryzys zdrowia psychicznego może dotknąć każdego. Niezależnie od sytuacji rodzinnej, zawodowej czy statusu społecznego, wielu ludzi zmaga się depresją. Aleksandra Kwaśniewska wyznała, że z powodu tej choroby odszedł jej kolega.

Magdalena Chorzewska o depresji

Magdalena Chorzewska o depresji
Magdalena Chorzewska o depresji
Magdalena Chorzewska o samobójstwach
Magdalena Chorzewska o samobójstwach
Magdalena Chorzewska o przepracowaniu dzieciństwa
Magdalena Chorzewska o przepracowaniu dzieciństwa

- Wczoraj dowiedzieliśmy się, że nasz kolega popełnił samobójstwo. Tomek miał depresję. Nie wiedzieliśmy. W grudniu samobójstwo popełnił tWitch, wiecznie uśmiechnięty, powszechnie znany amerykański tancerz, zostawiając zrozpaczoną żonę, trójkę dzieci i zszokowanych przyjaciół. Miał depresję. Nie wiedzieli - napisała Kwaśniewska.

W kontekście depresji nawiązała też do Meghan Markle. Żona księcia Harry'ego jakiś czas temu wyznała, że ma problemy ze zdrowiem psychicznym.

- I oto, nie wiem, który już raz, czytam, że Meghan jest niewiarygodna w swojej depresji, bo na ujęciu, w którym płacze, leży za nią koc Hermesa… Tak. Dziesiątki artykułów i tysiące komentarzy o tym, że albo masz drogi koc, albo masz depresję. Bo jeśli stać cię na taki koc, to nie masz żadnych powodów do zmartwień i kropka. A jeśli jakimś cudem i tak masz depresję (co dziwne i niezrozumiałe), to milcz przynajmniej, schowaj się pod tym kocem i nie denerwuj ludzi, których nie stać na drogie rzeczy - stwierdziła z ironią prowadząca "Miasto Kobiet".

Kryzys emocjonalny - jak można pomóc?

Aleksandra Kwaśniewska podkreśliła, że bagatelizowanie problemu depresji jest nieodpowiedzialne i szkodliwe.

- Depresja nie wygląda w określony sposób, nie dotyczy wyłącznie osób, które mają widoczne "obiektywne powody", nie omija sławnych i bogatych. Depresja nie ma żadnego sensu, który mielibyśmy zrozumieć. Kwestionowanie jej w przypadku osoby, która się do niej przyznaje, bo "jakoś trudno nam w to uwierzyć" jest złe i okrutne - wskazała. Zaapelowała jednocześnie do internautów, by byli bardziej wyrozumiali wobec osób w kryzysie psychicznym.

- Bądźmy lepsi, proszę. Dla Tomka i wszystkich wcześniejszych oraz potencjalnych ofiar depresji. Jedyne, co możemy im dać, to uważność, empatia i zrozumienie. Bez oceniania. A czasem i to nie wystarczy - zaznaczyła.

Myśli samobójcze - gdzie szukać pomocy?

Jeśli masz objawy kryzysu emocjonalnego - nie czekaj. W Polsce dostępnych jest kilka zupełnie bezpłatnych infolinii, na których znajdziesz pomoc. 

  • Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym, telefon: 800 702 222 Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111

    Pomoc dla osób w kryzysie – gdzie i jak jej szukać?

    Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

    Zobacz także:

    Autor: Justyna Piąsta

    Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

    podziel się:

    Pozostałe wiadomości

    Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
    Materiał promocyjny

    Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana