Przez ostatnie 50 lat w zespole Budka Suflera działo się wiele. Pierwszy album "Cień wielkiej góry" debiutujących w latach 70. muzyków zapewnił im spektakularny start. Na czele grupy stali wtedy lider i wybitny kompozytor Romuald Lipko, Krzysztof Cugowski i Tomasz Zeliszewski. Jak potoczyły się losy legendarnej grupy?
Budka Suflera obchodzi 50-lecie
Budka Suflera to polski zespół rockowy założony w 1974 roku w Lublinie przez Krzysztofa Cugowskiego i Romualda Lipko. Jesienią tego samego roku muzycy nagrali jeden ze swych największych przebojów – "Cień wielkiej góry", zainspirowany tragiczną śmiercią dwóch polskich himalaistów.
- Byli ogromnym wydarzeniem, kiedy pojawili się na polskim rynku muzycznym z pierwszą płytą. Potem nagrali kilka piosenek, które są klasyką polskiego rocka. Romuald Lipko miał niezwykły dar pisania chwytliwych przebojów. Dokonali czegoś wielkiego, bo nikt z tego okresu tak nie błyszczał – powiedział Piotr Metz.
Kariera grupy rockowej szybowała w górę. Jak wspomina Tomasz Zeliszewski, "za pomocą trzech plakatów wypełnialiśmy pięć razy Spodek w weekend biletowany". W 1999 roku Budka Suflera po raz pierwszy w historii polskich zespołów zagrała w Nowym Jorku, w Carnegie Hall, legendarnej sali koncertowej, gdzie śpiewali najwięksi, od Beatelsów po klasycznych pianistów.
- Polska kapela gra w najbardziej prestiżowej sali na świecie, to też przyciągało Polonię do tego, żeby pójść, wesprzeć, zobaczyć – dodał Tomasz Zeliszewski.
Swoje największe hity z zespołem śpiewały też wokalistki Urszula i Izabela Trojanowska.
Budka Suflera – zmiany w składzie zespołu
Choć skład grupy wielokrotnie się zmieniał, muzycy tworzyli jedną wielką rodzinę, spędzając ze sobą nie tylko czas na scenie, ale również w życiu prywatnym.
- Myśmy byli rodziną. Romek Lipko był świadkiem na moim ślubie. Wiózł mnie swoim samochodem do ślubu z żoną i miał kasetę z dopiero co zgraną właściwą wersją Jolki - powiedział Mieczysław Jurecki, basista Budki Suflera.
Najbardziej gorące i zmienne było stanowisko przy mikrofonie. Obecnie z zespołem związani są Jacek Kawalec, Robert Żarczyński i Irena Michalska.
- Jestem nauczycielem. Weekend to jest zupełnie inne życie, wbijam się w garnitur zupełnie innego człowieka i staje przy tej tablicy - powiedział Robert Żarczyński, wokalista Budki Suflera.
W tym roku zespół obchodzi 50-lecie. Muzycy z wdzięcznością patrzą na upływający czas i z sentymentem wracają do ciepłych wspomnień.
- Jest taki żarcik, że rock'n'roll konserwuje, ja się inaczej budzę i inaczej zasypiam. Jestem bardzo wdzięczny, że to mam. Ten zawód jest rodzajem narkotyku, ale granie muzyki, wykonywanie muzyki nie jest czynem karalnym, więc nie musimy nikogo pytać o pozwolenie - podsumował Tomasz Zeliszewski.
Budka Suflera na scenie Dzień Dobry TVN
Na naszej scenie wystąpił zespół Budka Suflera. Artyści wykonali utwór "Skaza".
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kulisy koncertów The Kolors w Polsce. "To było dla nas niespodziewane"
- Szymon Majewski na scenie DDTVN wyśpiewał napisy końcowe. "Trzeba oddać hołd"
- Krzysztof Zalewski i Baabus Musicalis rozgrzali publiczność do czerwoności. Posłuchaj nowego utworu artysty "Edith Piaf"
Autor: Nastazja Bloch
Reporter: Sylwia Ciźla
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News