Grzegorz Ciechowski - artysta nieśmiertelny
Grzegorz Ciechowski to niezaprzeczalny król rock'n'rolla. Jako Obywatel G.C. skomponował przebój "Nie pytaj o Polskę", który w plebiscytach radiowych nieustannie jest uznawany za utwór wszech czasów. W 1996 roku jako Grzegorz z Ciechowa wydał płytę, z której pochodzi utwór "Piejo kury piejo". Niemal natychmiast stał się on nowatorskim wyznacznikiem połączenia muzyki współczesnej z ludową.
- Był przede wszystkim wielkim poetą, świetnym artystą i wspaniałym muzykiem. Po prostu był wielkim kreatorem, kimś, kto umiał zrobić krok do przodu - powiedziała Justyna Steczkowska, która swoją karierę w dużej mierze zawdzięcza artyście. - Nasza współpraca zaczęła się przy "Dziewczynie Szamana" na początku mojej kariery (...). On był dla mnie mentorem, ale też był jak brat - wyznała piosenkarka.
Natomiast dziennikarz muzyczny Piotr Metz podkreślił, że Grzegorz zawsze wolał jakość od ilości. - On był takim muzycznym omnibusem. Śmiali się z niego, że to Leonardo da Vinci - zdradził.
- Gdybym miał go porównać do rasy psa, to był to terrier - z uśmiechem stwierdził basista "Republiki" Leszek Biolik. - On nie pisał o systemie, tylko zawsze pisał o człowieku w systemie - podkreślił gitarzysta Zbigniew Krzywański.
Grzegorz Ciechowski był twórcą także muzyki filmowej, m.in. do "Mojej Angeliki" czy "Wiedźmina".
Grzegorz Ciechowski we wspomnieniach bliskich
Artysta zmarł 22 lata temu, 22 grudnia w wieku 44 lat. - W przypadku, kiedy odchodzi artysta, do tego odchodzi nagle, w absolutnym "peaku" swoich twórczych możliwości, to trudno odpędzić myśl zastanawiania się nad tym, co straciliśmy, czego już nie zdążył zrobić - stwierdził Piotr Metz.
- Zawsze, kiedy przypomnę sobie o Grzegorzu, to moja pierwsza myśl jest taka: "Co zrobiłby teraz", w tej naszej rzeczywistości muzycznej, która jest tak kompletnie inna od tej w 2001 roku - dodał.
Mimo upływu lat, pamięć o Grzegorzu Ciechowskim nie gaśnie. - Ludzie o nim pamiętają, przychodzą z dziećmi, już teraz nieraz dziadkowie z dziećmi przychodzą. To pokolenie cały czas słucha Grzegorza - zapewniła Anna Sztuczka, która prowadzi Kombinat Kultury w Toruniu.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Artysta absolutny. 20 lat temu odszedł Grzegorz Ciechowski
- Muzycy Republiki w sporze z Anną Skrobiszewską. Bruno Ciechowski stanął w obronie matki
- Dzieci Grzegorza Ciechowskiego
Autor: Anna Gondecka
Reporter: M.Buchla, A.Grzymkowska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN