Muzyka
Czesław Niemen (wł. Czesław Juliusz Niemen-Wydrzycki) urodził się 16 lutego 1939 roku, a zmarł 17 stycznia 2004 roku. Okrągła rocznica jego śmierci jest doskonałą okazją do tego, by przypomnieć sobie sylwetkę jednego z najwybitniejszych wokalistów w historii polskiej muzyki.
Początki kariery Czesława Niemena
Czesław Niemen zaczął odnosić pierwsze sukcesy na początku lat 60. XX wieku. Wtedy to rozpoczął trasę koncertową z zespołem Czerwono-Czarni. Wówczas w rozwoju kariery pomagał mu Franciszek Walicki, który doradził artyście rezygnację z popowych i latynoskich brzmień, od których zaczynał swoją przygodę z muzyką, na rzecz rocka. Biorąc pod uwagę fakt, że taki właśnie repertuar przyniósł artyście największą popularność, była to doskonała rada.
W 1962 roku Czesław Niemen związał się z grupą Niebiesko-Czarni. Z zespołem tym występował na największych scenach w kraju i za granicą. Zagrali między innymi na Węgrzech, w Jugosławii oraz we Francji. Jego współpraca z zespołem zakończyła się w 1967 roku.
Droga na szczyt – jak Niemen stał się najpopularniejszym wokalistą w Polsce?
Po zakończeniu współpracy z Niebiesko-Czarnymi, kierował kilkoma własnymi zespołami. Były to: Akwarele, Niemen-Enigmatic oraz Grupa Niemen. Koncertował również jako solista i multiinstrumentalista, gdyż oprócz wspaniałego głosu mógł się też pochwalić umiejętnością gry na praktycznie każdym instrumencie. Momentem przełomowym w jego karierze był występ na V Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Zapewnił mu ogromną popularność, a piosenkę "Dziwny jest ten świat", którą wtedy wykonał, nuciła cała Polska.
Czesław Niemen stał się wówczas jednym z najważniejszych artystów sceny rockowej w naszym kraju. Był też prekursorem big-beatu, a także zajmował się komponowaniem oraz wykonywaniem muzyki jazzowej. Tworzył również muzykę do filmów i spektakli teatralnych. Jedno z najważniejszych dzieł z tej kategorii to muzyka do filmu "Wesele" wyreżyserowanego przez Andrzeja Wajdę. W swoich piosenkach wykorzystywał wiersze najwybitniejszych polskich poetów, między innymi Cypriana Norwida, Adama Asnyka i Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Był niezwykle utalentowany również w dziedzinie plastyki.
Od wczesnych lat dziecięcych rysował, w wieku późniejszym interesował się także grafiką komputerową. Większość swoich prac przeznaczył na licytację charytatywną, z której środki przeznaczone zostały dla Polskiej Akcji Humanitarnej na zakup sprzętu edukacyjnego dla dzieci w polskich szkołach na Litwie. Jego śmierć w 2004 roku była dużym ciosem dla fanów, a także ogromną stratą dla polskiej sceny muzycznej
Najważniejsze utwory Czesława Niemena
Najpopularniejszą piosenką Czesława Niemena jest bez wątpienia "Dziwny jest ten świat". Utwór od lat porusza słuchaczy swoim przesłaniem, a także wzbudza ogromne emocje. Po raz pierwszy zaprezentowany został przez wokalistę podczas V Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Artysta otrzymał wówczas nagrodę specjalną przyznaną przez Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji.
Do najważniejszych dzieł Czesława Niemena można zaliczyć również "Sen o Warszawie". Piosenka po raz pierwszy wydana została w wersji francuskiej na płycie "A Varsovie". Album był wynikiem festiwalu w Rennes, na którym Niemen zajął wysoką pozycję wśród laureatów. Po jakimś czasie artysta zapragnął stworzyć też polską wersję piosenki. Utwór został dołączony do minialbumu wydanego w 1966 roku przez wytwórnię Polskie Nagrania. Do dzisiaj jest niezwykle ceniony przez polską publiczność oraz krytyków muzycznych. Piosenka przypadła do gustu również kibicom Legii Warszawa. Od 2004 roku jest śpiewana przed każdym meczem na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie jako hymn drużyny.
Kolejny kultowy utwór Czesława Niemena, o którym chcemy tu wspomnieć, to "Pod Papugami". Autorem muzyki do piosenki był Mateusz Świecicki, prezenter radiowy. Słowa natomiast napisali Bogusław Choiński i Jan Gałkowski. Utwór powstał na początku lat 60., ale początkowo nie zdobył popularności. Na swój czas musiał poczekać aż do 1968 roku, kiedy to grupa Bossa Nova Combo, wraz z Czesławem Niemenem, nagrała własną wersję. Była ona nieco szybsza i bardziej żywiołowa. Artyści zmienili też tekst.
Kulturowe dziedzictwo – Polacy wciąż pamiętają o Czesławie Niemenie
Twórczość Czesława Niemena wciąż żyje w sercach Polaków. Jest on obecny nie tylko w sferze muzycznej, ale też w wielu innych obszarach kultury. Poświęcono mu między innymi szereg książek i filmów dokumentalnych. Warto tu wspomnieć na przykład o filmie pt. "Sen o Warszawie" w reżyserii Krzysztofa Magowskiego, który swoją premierę miał w 2014 roku.
Nawiązania do osoby artysty można zaobserwować również w przestrzeni publicznej. W Białogardzie podziwiać można jego pomnik, a we wsi Stare Wasiliszki na Białorusi na zwiedzających czeka muzeum mu poświęcone. Obiekt został stworzony w 2011 roku, w domu, w którym urodził się Czesław Niemen.
Twórczość wokalisty do dziś inspiruje artystów, którzy wracają do jego utworów, prezentując własne wersje tych niezwykłych piosenek. Jedną z tych osób jest jego córka, Natalia Niemen, która od lat oddaje hołd sławnemu ojcu wykonując jego przeboje na festiwalach oraz koncertach poświęconych jego pamięci.
Do repertuaru Czesława Niemena sięgnął też kilka lat temu Krzysztof Zalewski. W 2018 roku wydał album "Zalewski śpiewa Niemena", na którym zawarł zarówno te najbardziej znane, jak i mniej popularne piosenki mistrza w zupełnie nowych aranżacjach.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 20 lat od śmierci Czesława Niemena. Jakim ojcem był legendarny muzyk?
- 10 piosenek, które są symbolami ważnych wydarzeń. "Utwór stał się hymnem młodzieży lat 60."
- Zalewski i siostry Przybysz śpiewają Niemena
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: interia.pl, zloteprzeboje.pl, culture.pl, wikipedia.org
Źródło zdjęcia głównego: Gems/GettyImages