Gorące tematy

Wyprawka szkolna. Co kupić dziecku przed rozpoczęciem roku?

Gorące tematy

Aktualizacja:
Artykuły do szkoły

Pierwszy dzwonek już niebawem. Rodzice kompletują przybory, podręczniki i ćwiczenia, które będą potrzebne dzieciom do szkoły. Jak zaplanować budżet, aby nie wydać fortuny na wyprawkę szkolną? W co należy zaopatrzyć dziecko jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego, a z czym można zaczekać?

Początek roku szkolnego zwykle oznacza spore wydatki. Co zrobić, aby zbytnio nie obciążać domowego budżetu? Odpowiedź jest prosta - lista zakupów. Warto też pamiętać o projekcie "Dobry Start", który zapewnia rodzicom lub opiekunom świadczenie w wysokości 300 zł.

300 plus, czyli program "Dobry Start" - pieniądze na wyprawkę szkolną

Wniosek z programu Dobry Start można składać przez stronę gov.pl, portal PUE Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej. Poradnik, jak złożyć wniosek znajdziesz tutaj.

Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacjiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Świadczenie przyznawane jest jednorazowo na każde dziecko uczące się w szkole do ukończenia 20. roku życia lub do ukończenia 24. roku życia (w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami). Wsparcie przysługuje także uczniom szkół policealnych i szkół dla dorosłych. Wnioski można składać do 30 listopada, jeśli jednak zrobimy to jeszcze w sierpniu, wówczas pieniądze powinniśmy otrzymać do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony we wrześniu, październiku lub listopadzie, to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od dnia jego złożenia.

Wyprawka szkolna - jak ją skompletować?

Co warto kupić zawczasu, a z czym warto zaczekać? Z pewnością lepiej powstrzymać się od zakupu podręczników i ćwiczeń - te dla uczniów szkół podstawowych są finansowane z budżetu państwa i zapewniane przez szkoły. Rodzice nie muszą zaopatrywać dzieci w książki np. do polskiego, matematyki, czy nauki języków obcych. Również z zakupem części zeszytów można się wstrzymać do rozpoczęcia roku i pierwszych dni szkoły - szczegóły zostaną podane w PSO. Zakup butów oraz ubrań również najlepiej zostawić na ostatnią fazę przygotowań.

Rodzice zgodnie przyznają, że pierwsza wyprawka szkolna jest największym obciążeniem finansowym. Jej koszt może sięgać nawet 1000-2000 zł. Wszystko dlatego, że wymaga skompletowania największej ilości akcesoriów, najczęściej nowych. Aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych np. z ewentualnym rozczarowaniem dziecka - zabierzmy pierwszoklasistę na zakupy. Dzięki temu damy znać dziecku, że liczymy się z jego decyzjami. Świadomość, że samo mogło wybrać kredki lub zeszyt buduje w nim poczucie własnej wartości, a wymiana argumentów z rodzicem co do jego wyborów uczy też asertywności.

W wyprawce pierwszoklasisty powinien znaleźć się nowy piórnik z przyborami i tornister, który przede wszystkim powinien być lekki. Zakupy pozostałych akcesoriów warto skonsultować z nauczycielem. Często bowiem okazuje się, że dany rodzaj zakupionych farb czy kredek nie będzie dziecku w ogóle potrzebny w szkole.

Wyprawka dla dzieci uczęszczających do klas 4-6 i 7-8 nie będzie już tak wymagająca i absorbująca, ale nie będzie dużo tańsza. W zależności od potrzeb i zużycia, niektóre przybory trzeba będzie kupić nowe. Dojdą też nieco droższe zeszyty i akcesoria typu flet czy przyrządy do geometrii.

Rodzice młodzieży uczęszczający do szkół średnich będą musieli liczyć się z wydatkami na książki i podręczniki, sprzęt elektroniczny - typu na drukarki czy skanery.

Wyprawka do szkoły - lista zakupów

Planując zakupy do szkoły, warto zrobić listę najpotrzebniejszych rzeczy i przyborów. Co będzie niezbędne i co ułatwi naukę? Poniżej ściągawka:

 • podręczniki
 • plecak lub tornister
 • worek na buty
 • piórnik
 • przybory szkolne: długopisy, ołówki, kredki, flamastry, farby, temperówka, przybory do geometrii.
 • zeszyty, notatniki, bloki rysunkowe oraz techniczne
 • strój sportowy
 • bidon, opakowanie na drugie śniadanie.

Przybory szkolne - co będzie potrzebne w szkole

Plecak i worek na buty

Na co zwrócić uwagę przy wyborze plecaka? Najważniejsze, aby był lekki. Optymalna waga to około 0,5 do 1 kg, a pojemność to 20-30 litrów. Powinien mieć usztywnione dno, regulowane szelki, a jego plecy powinny być wyprofilowane i wykonane z oddychającego materiału. Ceny plecaków oscylują w okolicach 80-120 zł - wszystko zależy od funkcjonalności oraz marki. Warto też pamiętać o worku na obuwie.

Przybory szkolne

Czyli zeszyty, piórnik i całe jego wyposażenie. Jeśli nie czekamy na wytyczne nauczycieli, możemy dziecko wyposażyć w:

 • ołówek, gumkę do ścierania, temperówkę
 • pióro i naboje, długopis
 • korektor
 • kredki ołówkowe i świecowe
 • linijka, ekierka, kątomierz, cyrkiel
 • nożyczki
 • klej w sztyfcie
 • farby plakatowe (plus pędzelki i kubeczek)
 • flamastry

Artykuły papiernicze

W szkole zapewne przydadzą się: blok rysunkowy i techniczny, biały i kolorowy, papier kolorowy, bibuła, plastelina, teczka z gumką, zeszyty w kratkę, w linie, czyste, okładki na zeszyty, naklejki na zeszyty.

Zobacz także:

Jak ciężki jest tornister Twojego dziecka? Zobacz wideo:

 • 30 lat doświadczenia
 • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
 • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
 • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Jola Marat

Źródło zdjęcia głównego: Carol Yepes/Getty Images

Pozostałe wiadomości