Gorące tematy

Wołodymyr Zełenski wprowadzi małżeństwa jednopłciowe w Ukrainie? To początek wielkich zmian

Gorące tematy

Autor:
Oskar
Netkowski
Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy pracuje nad wprowadzeniem małżeństw jednopłciowych w Ukrainie. To odpowiedź na petycję, którą w tej sprawie podpisało już 28 tys. osób. Jakie są szanse, że pary homoseksualne zalegalizują swoje związki za wschodnią granicą? Na drodze do takiego rozwiązania stoi konstytucja.

Sytuacja osób LGBT+ w Ukrainie

Pary jednopłciowe zamieszkujące Ukrainę, podobnie jak w Polsce, mają niewiele prawa. Ukraińska konstytucja gwarantuje wszystkim obywatelom równość wobec prawa i zakazuje dyskryminacji z jakiejkolwiek przyczyny. Nie mówi ona jednak wprost orientacji seksualnej jako jednej z kategorii. W 2003 roku zaproponowano poprawkę do obowiązującego kodeksu pracy. Zakazano wówczas między innymi dyskryminacji z powodu orientacji seksualnej.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

W obliczu wojny, wiele par zostało pozbawionych możliwości regulacji prawnych. Nie są one chronione w przypadku śmierci partnera, czy odwiedzin w szpitalu. Problematyczne są także kwestie dziedziczenia. Obraz wojny zmienił wszystko w niepodległym do niedawna kraju, dlatego forsowane są konkretne zmiany.

Wołodymyr Zełenski i małżeństwa jednopłciowe w Ukrainie

Wraz z początkiem czerwca, na stronie prezydenta Ukrainy pojawiła się elektroniczna petycja w sprawie zalegalizowania małżeństw osób tej samej płci. "W tej chwili każdy dzień może być ostatnim. Niech osoby tej samej płci mają możliwość założenia rodziny i mają oficjalny dokument, który to potwierdzi" - napisała jej inicjautorka Anastasija Sowenko. Podpisało ją, jak dotąd, ponad 28 tysięcy osób.

Wołodymyr Zełenski zwrócił się do rządu o rozważenie propozycji przedstawionej w petycji w sprawie zalegalizowania małżeństw osób tej samej płci. Jak podaje TVN24, prezydent podkreślił, że zgodnie z ukraińską konstytucją związek małżeński opiera się na dobrowolnej zgodzie mężczyzny i kobiety oraz że ustawa zasadnicza nie może zostać zmieniona w czasie stanu wojennego.

Szansa na śluby homoseksualne w Ukrainie

Prezydent Ukrainy do sprawy podszedł poważnie. Zastanawia się teraz nad rozwiązaniami, które będą zgodne z obowiązującym prawe.

- Jednocześnie rząd wypracował możliwości legalizacji w Ukrainie związków partnerskich w ramach prac nad ustanowieniem i zapewnieniem praw i wolności człowieka. Zgodnie z artykułem 116 Konstytucji Ukrainy Gabinet Ministrów Ukrainy podejmuje działania w celu zapewnienia praw i wolności człowieka i obywatela. W związku z powyższym zwróciłem się do premiera Ukrainy z prośbą o rozpatrzenie kwestii poruszonej w petycji - mówił Zełenski.

Więcej informacji ze świata i kraju przeczytasz na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także;

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Alexey Furman, NurPhoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości