Przez takiego SMS-a możesz stracić wiele. "Skala tego procederu w tym roku jest ogromna"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Oszustwa na SMS-y od kurierów
Oszustwa na SMS-y od kurierów
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN - krótka wersja
Kolęda Dzień Dobry TVN - krótka wersja
Garbus w świątecznej piosence Dzień Dobry TVN
Garbus w świątecznej piosence Dzień Dobry TVN
Choinka - świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Choinka - świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Daria Ładocha z córkami
Daria Ładocha z córkami
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN - podkład muzyczny
Kolęda Dzień Dobry TVN - podkład muzyczny
Przedświąteczny czas to okres wzmożonych zakupów i dostaw. Doskonale wiedzą o tym oszuści, którzy podszywają się pod kurierów i wysyłają fałszywe SMS-y związane rzekomo z naszymi paczkami. Jak nie paść ich ofiarą? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Piotrem Koniecznym, specjalistą informatyki śledczej oraz adwokat Elizą Kuną.

Fałszywy SMS od "kuriera"

Wielu z nas zamawia prezenty przez Internet. W przedświątecznym szale należy być jednak szczególnie ostrożnym, bo oszuści tylko czyhają, aż wpadniemy w ich zasadzkę. Ostatnio coraz częściej mówi się o osobach, które podszywają się pod firmę kurierską. Wysyłają do nas fałszywą informację dotyczącą  dostarczenia paczki, by wyłudzić nasze dane lub pieniądze.

Skala tego procederu w tym roku jest ogromna. Wynika to z tego, że sporo osób złapało się w minionych tygodniach, miesiącach na podobne ataki niedotyczące paczek, ale innych pretekstów. W przyszłym roku, jak będziemy mieli kwiecień i zeznania podatkowe, to będą przychodziły SMS-y z tym, że "czeka na nas zwrot podatku, kliknij tutaj, żeby go odebrać". Sposobów przestępcy mają wiele, ale kończy się to infekcją smartfonów użytkowników w Polsce i nie tylko
- tłumaczył w Dzień Dobry TVN Piotr Konieczny ze strony Niebezpiecznik.pl

Jak podkreślił nasz gość, link w zawartych wiadomościach będzie prowadził do tzw. fałszywego pośrednika płatnościach.

- Tutaj przestępcy nie szczędzą nikogo. Podrabiają absolutnie każdą znaną nam markę. Jeśli wymagana jest dopłata, a my się na to nabierzemy i przejdziemy rzekomo przez proces płatności, to zauważymy, że on się różni tym, iż potrzebuje jeszcze nazwiska panieńskiego matki albo PESEL-u. To są informacje, które pozwalają przestępcom podpiąć się pod nasz rachunek bankowy swoją aplikacją mobilną i okraść nas. Nawet jeśli nie mamy pieniędzy, zaciągną zobowiązania kredytowe i zostawią nas z długami - wyjaśnił specjalista informatyki śledczej.

To pierwszy wariant oszustwa, a drugi jest jeszcze gorszy.

- Nie mamy pośrednika w płatności, a pięknie wyglądającą stronę imitująca jedną z firm kurierskich. Tam pojawia się: "Ściągnij aplikację, aby sprawdzić, co się dzieje z Twoją przesyłką" albo ostatni hit sprzed kilku dni: "Ściągnij aplikację po to, by zgłosić zgłoszenie reklamacyjne do zagubionej paczki". Jeśli ktoś ją pobierze i zainstaluje (...), przestępcy skradną książki telefoniczne, powiększając ofiary, a następnie próbują na tym telefonie wyłudzać dane - zaznaczył Piotr Konieczny.

Co zrobić, gdy klikniemy w fałszywy link?

Adwokat Eliza Kuna mówiła w Dzień Dobry TVN, jakie kroki powinniśmy podjąć, gdy padniemy ofiarą oszustwa.

- Jeśli taka sytuacja miała miejsce i ktoś zainstalował złośliwe oprogramowanie albo dostał się do naszych danych, np. PESEL-u lub numeru konta, w pierwszej kolejności należy zadzwonić do banku. Wiem z doświadczenie klientów, że interwencja natychmiastowa przyniosła pożądany efekt. Blokada rachunku bankowego i blokada kart kredytowych spowodowała, że o ile przestępcy zdążyli już wyprowadzić pieniądze z rachunku bankowego mojej klientki, o tyle bank zawiadomił bank przestępcy, czyli inny bank, na które te środki zostały przelane. Tam zostały zablokowane pieniądze pochodzące z przestępstwa. (...) Kolejnym krokiem, to natychmiastowe zgłoszenie na najbliższy komisariat policji - powiedziała prawniczka.

Jak uchronić się przed szkodliwymi SMS-ami? Na którym systemie operacyjnym działają szkodliwe aplikacje? Posłuchaj całej rozmowy z naszymi gośćmi w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości