Najpopularniejsze hasła
Nadal wiele osób używa bardzo słabych haseł składających się np. z cyfr od 1 do 6. Niestety takie zabezpieczenie nie jest wystarczające, a jego złamanie zajmie kilka chwil. - Łamanie to tak naprawdę jest wzięcie słownika języka polskiego, angielskiego czy jakiegokolwiek innego, przetworzenie tych wszystkich słów, które tam są i rzeczywiście dzieje się to błyskawicznie, odpowiednim algorytmem, z którego korzysta usługodawca i porównanie czy to, co wyjdzie z tej operacji pasuje do tych dziwnych szlaczków, które są w bazie, którą się pozyskało - tłumaczył Piotr Konieczny, specjalista ds. bezpieczeństwa w sieci.
Niektórym się wydaje, że jeśli ich hasło jest długie, ale nadal stworzone z takich członów jak imię i nazwisko i data urodzenia, to jest bezpieczne.
- Ja jestem trochę zaszokowany. To jest takie zestawienie naiwności z twardą rzeczywistością. Byłem przekonany, że mam hasła absolutnie nie do złamania - wyznał Robert Motyka, artysta kabaretowy.
Jakie hasła ustawiać?
Dziennikarz Artur Andrus podkreśla, że hasło zazwyczaj jest symboliczne. W jego przypadku, pierwsze hasło jakiego używał, składało się z pierwszego wypowiedzianego przez niego słowa. Zaznacza także, że treść zabezpieczeń to wielokrotnie kwestia pokoleniowa.
Warto też budować hasła używając kilku słów, które nie są logicznie ze sobą powiązane. Dużym ułatwieniem jest także menadżer haseł, który dodatkowo może nas powstrzymać przed wpisaniem danych na stronach, które podszywają się pod popularne portale.
Światowy Dzień Hasła
Hasła to w dzisiejszej rzeczywistości powszechna sprawa – każdy z nas ma ich po kilka lub kilkanaście, by zabezpieczyć swoje konto bankowe, telefon, pocztę, Facebooka, sklepy internetowe i wiele innych stron i aplikacji. Światowy Dzień Hasła obchodzony jest 5 maja i powstał, aby zwrócić szczególną wagę na ich znaczenie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nie daj się wytropić przestępcom. Jak nie zostawiać po sobie cyfrowych śladów?
- Uwaga na fałszywe zbiórki na rzecz uchodźców z Ukrainy. Eksperci tłumaczą, jak nie dać się oszukać
- Oszustwo na WhatsApp. Jak chronić swoje dane i pieniądze?
Autor: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: Thapana Onphalai/Getty Images