Gorące tematy

Sąsiedzka pomoc dla seniorów w walce z koronawirusem. Lekarz: "Za to całej Polsce należy się piątka"

Gorące tematy

Aktualizacja:

Organizacja non profit "W imieniu" opublikowała prośbę, aby z powodu zagrożenia koronawirusem, zwrócić uwagę na sytuację starszych sąsiadów. Na apel odpowiedziało bardzo wielu młodych ludzi. - W takim czasie powinniśmy szczególnie troszczyć się o osoby z naszego otoczenia. Oprócz tego, że pomagamy, to dajemy im poczucie, że nie są same - powiedziała Ala.

Pomysł, na okazanie wsparcia starszym osobom, zrodził się w sercu mieszkanki warszawskiego Mokotowa, która wraz ze swoją kilkuletnią córką napisała i wywiesiła na klatce ogłoszenie. Pisany odręcznie plakat, ozdobiony rysunkami dziewczynki, informuje o tym, że jeśli któryś z ich sąsiadów obawia się koronawirusa, woli zostać w domu, a potrzebuje pomocy np. przy zakupach, to jest ktoś, kto chętnie się tym zajmie. Ogłoszenie wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród internautów. Zdjęciem plakatu chętnie dzielą się użytkownicy mediów społecznościowych. Wiele osób podchwyciło pomysł i przyłącza się do sąsiedzkiej pomocy.

Wydrukuj plakat

"W imieniu" stworzyło ogłoszenie w wersji elektronicznej. Gotowy plakat można wydrukować, wpisać swój numer telefonu lub numer mieszkania, wywiesić na klatce schodowej i w ten sposób okazać sąsiedzką solidarność. Plakat jest dostępny tutaj.

Aby okazać wsparcie, wystarczy:

  • wydrukować plakat;
  • wpisać swój nr mieszkania lub/i telefonu;
  • przykleić na klatce.

Duży odzew

Do akcji dołączyło się wiele osób, między innymi studenci z jednego z warszawskich osiedli.

To był odruch, kiedy zobaczyliśmy na Facebooku akcję. Zapytałem Alę, czy wywieszamy plakat, ona się od razu zgodziła. (...) Dla wielu osób świadomość takiej pomocy zapewni im jakieś poczucie bezpieczeństwa i komfortu

- powiedział jeden ze studentów.

Takie inicjatywy bardzo cieszą lekarza rodzinnego, dra Michała Sutkowskiego.

Ta solidarność między nami a osobami starszymi jest naprawdę na wagę złota i za to całej Polsce należy się piątka bez dotykania dłoni

- stwierdził.

Zdaniem lekarza, w przypadku odebrania karteczki z listą zakupów, a potem pozostawienia ich pod drzwiami i zamienienia kilku słów z osobą starszą niebezpieczeństwo zarażenia koronawirusem jest niewielkie.

Zarażamy się drogą kropelkową, w bliskość metr, półtora przez kontakt, który trwa - jak obliczono - 15 minut i więcej

- powiedział dr Sutkowski.

Dlaczego koronawirus jest groźny dla osób starszych?

Odpowiedzi trzeba szukać w funkcjonowaniu układu odpornościowego, który wraz z wiekiem ulega osłabieniu. Przyczyniają się do tego m.in. licznie występujące u seniorów choroby przewlekłe, takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, niewydolność płuc, czy nowotwory.

Więcej informacji o środkach zapobiegawczych w przypadku koronawirusa znajdziecie w poniżej rozmowie ze studia. Jakie jeszcze choroby upośledzają układ immunologiczny?

>>> Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Źródło: Jola Marat

Pozostałe wiadomości