Gorące tematy

Sanna Marin - kim jest najmłodsza premier na świecie? Sylwetka szefowej rządu Finlandii

Gorące tematy

Autor:
Anna
Zaleska/tvn24.pl,
Berenika
Olesińska
Reporter:
Anna Zaleska
Źródło:
tvn24.pl
Flaga Finlandii, Sanna Marin

W grudniu 2019 roku Sanna Marin została premierem Finlandii. Najmłodsza na świecie szefowa rządu zadbała o feminizację polityki w swoim kraju, a teraz ma szansę, by zapisać się na kartach historii jako osoba, pod której rządami Finlandia dołączy do NATO. Co więcej wiemy o tej niezwykłej 36-letniej posłance? Sylwetkę Sanny Marin w tvn24.pl przybliżyła Anna Zaleska.

Sanna Marin - najmłodsza szefowa rządu na świecie. Jakie miała dzieciństwo?

Sanna Marin urodziła się w 1985 roku w Helsinkach. Jej dzieciństwo i życie rodzinne nie było usłane różami. Matka wychowywała się sierocińcu, a ojciec był alkoholikiem. Rodzice Sanny rozstali się, gdy ta miała zaledwie kilka lat.

Dorastając, Marin czuła swoją odmienność, której nie akceptowali rówieśnicy. Jej rodzicielka ułożyła sobie życie u boku innej kobiety, a jak podkreśla w swoim reportażu Anna Zaleska, w latach 90. w Finlandii związki par homoseksualnych stanowiły temat tabu. Przyszła premier czuła więc na sobie wzrok osób, które nie uznawały jej rodziny za pełnoprawną i normalną. Mimo tego głośno wyrażała swoje zdanie i broniła wyznawanych wartości.

Czytaj więcej na tvn24.pl.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Sanna Marin od nastoletnich lat była uczona szacunku do pieniędzy. Przez wzgląd na nieciekawą sytuację materialną w wieku 15 lat musiała podjąć pierwszą pracę. Zatrudniła się wówczas w piekarni. Jako pierwsza osoba w rodzinie skończyła szkołę średnią i kontynuowała edukację na studiach.

Premier Finlandii - kariera polityczna i droga na szczyt

Sanna Marin po raz pierwszy pomyślała o związaniu swojej przyszłości z polityką, gdy miała 20 lat. Do tamtej pory wierzyła, że osoby zasiadające w rządzie pochodzą z zupełne innych warstw społecznych niż ona sama. Nie widziała szans na zaistnienie w brutalnym świecie pełnym mężczyzn. Mimo tego jej godny pochwały upór sprawił, że zaangażowanie w lokalne sprawy miasta zaowocowało objęciem stanowiska przewodniczącej rady.

Jak przypomina w materiale tvn24.pl Anna Zaleska, młoda aktywistka najpierw wstąpiła do Socjaldemokratycznej Partii Finlandii, a następnie w 2015 roku została posłanką do Eduskunty. W wieku 34 lat doprowadziła partię do wygranej i stanęła na czele rządu. To właśnie wtedy musiała zmierzyć się z uszczypliwymi komentarzami o feminizacji polityki i udowodnić, że kobiety potrafią tyle samo, a nawet i więcej niż mężczyźni.

Jakie Sanna Marin ma podejście do aktywności posłów i ministrów w social mediach? Co zdążyła już zrobić przez ponad dwa lata rządów? Jaką jest matką? - Jest jedynym premierem na świecie, który publikuje na Instagramie selfie z karmienia piersią - czytamy w artykule Anny Zaleskiej, w którym znajdziesz wiele ciekawych szczegółów na temat najmłodszej na świecie pani premier.

Więcej newsów na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Anna Zaleska/tvn24.pl, Berenika Olesińska

Reporter: Anna Zaleska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision/Getty Images, Twitter: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości