Gorące tematy

Polscy fotografowie nominowani w konkursie World Press Photo 2021. Ich zdjęcia zachwycają i prowokują dyskusje

Gorące tematy

Karolina Jonderko, Natalia Kepesz i Tomasz Markowski są nominowani w różnych kategoriach do prestiżowej nagrody World Press Photo 2021. Wyniki 64. edycji zostaną ogłoszone 15 kwietnia. Fotografowie o swoich pracach opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.

World Press Photo - najbardziej prestiżowy konkurs fotograficzny

World Press Photo to najbardziej znany i prestiżowy konkurs fotograficzny na świecie. W zeszłym roku Tomasz Kaczor jako pierwszy Polak w historii nominowany był do głównej nagrody w WPP. Choć została przyznana Yasuyoshiemu Chibie, to jego fotografia zwyciężyła w kategorii portretowej.

W tym roku w różnych kategoriach nominowana jest trójka fotografów z Polski: Karolina Jonderko, Natalia Kepesz i Tomasz Markowski.

Natalia Kepesz - zdjęcie "Niewybuch"

Natalia Klepesz na co dzień mieszka w Berlinie. Jak mówi – dzięki fotografii poznaje otaczający ją świat i siebie. Fotografuje analogowo. Do World Press Photo 2021 została nominowana w kategorii portret-fotoreportaż.

- To zdjęcie jednego z chłopców podczas treningu w basenie na obozie militarnym – tłumaczyła w Dzień Dobry TVN.

Na zdjęciu nie zobaczymy twarzy chłopca, ponieważ jest zanurzony pod wodą.

- Portret to osoba przedstawiona na zdjęciu. Wydaje mi się, że właśnie World Press zwraca na to uwagę. Chodzi o kontekst, osobę. Nie chodzi o twarz, a o dużo więcej – wyjaśniła.

Karolina Jonderko - "Reborn"

Karolina Jonderko została nominowana w kategorii projekty długoterminowe. Fotografka nad projektem "Reborn" pracuje od 2015 roku. Zaczęła w Wielkiej Brytanii, a kończy go w Polsce. W swoich pracach skupia się na traumach i sposobach radzenia sobie z nimi:

- To są lalki reborn, które wyglądają jak dzieci, pachną i ważą, jak dzieci. Są hiperrealistyczne. (...) Ta lalka dla mnie jest niesamowitą formą terapii dla kobiet po różnych przejściach: nieposiadania dzieci, stracie dziecka, problemem z zajściem w ciążę. Lalek się nie kupuje, a adoptuje. Dostaje się certyfikat narodzin - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN.

Tomasza Markowski - "Tour of Poland Cycling Crash"

Tomasz Markowski fotografuje sport od ponad 20 lat. Za kadr uwieczniony 5 sierpnia 2020 roku podczas Tour de Pologne w Katowicach otrzymał nominację w kategorii sport - zdjęcie pojedyncze. W tym wypadku o dobrej fotografii zadecydowały ułamki sekund.

- Zdjęcie zostało zrobione tuż przy linii mety. Zawodnik w żółtej koszulce zajechał drogę, wypchnął swojemu koledze rower. Ten uderzył w barierki. Siła była taka, że porozrywało te barierki - mówił.

Nominowane zdjęcia zobaczysz w naszym materiale wideo. Trzymamy kciuki za fotografki i fotografa!

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości