Gorące tematy

Nowa aktualizacja od Apple. Ma chronić prywatność posiadaczy iPhone'ów

Gorące tematy

Moment RFArtur Debat/Getty Images

Apple wypuścił nowe systemy dla swoich urządzeń mobilnych oraz dla Apple TV. Najnowsze aktualizacje zwiększają ochronę danych użytkowników, a więc ich prywatność. Co na to Facebook?

Znaczenie iOS 14.5 i innych aktualizacji od Apple

Firma Apple, do której należą między innymi smartfony Iphone, nieustannie pracuje nad aktualizowaniem swoich urządzeń i systemów operacyjnych. Niedawno powstały najnowsze wersje systemów do poszczególnych urządzeń od Apple, czyli:

  • iOS 14.5
  • iPad OS 14.5
  • tvOS 14.5

Tuż po zainstalowaniu aktualizacji na docelowych urządzeniach wszystkie obecne w danym urządzeniu aplikacje mają obowiązek zapytać użytkowników o dostęp do danych z przeglądarki i innych aplikacji. Co to oznacza w praktyce?

Wpływ iOS 14.5 na Facebooka

Aby Facebook mógł nadal personalizować reklamy pod konkretnego użytkownika, musi jak najwięcej o nim i jego preferencjach wiedzieć. Do tego niezbędny jest dostęp do historii przeglądania i śledzenie działań w Internecie. Podobnie z rodzajem wybieranych przez ludzi aplikacji i sposobem korzystania z nich. Tylko wtedy facebookowe reklamy będą trafiały do grup docelowych, a co za tym idzie, generowały zyski. Skuteczna reklama jest głównym źródłem dochodów Facebooka.

Do tej pory aplikacje takie jak Facebook mogły swobodnie odczytywać identyfikator reklamowy, który jest indywidualny dla każdego użytkownika. Pozwalało to na śledzenie poczynań użytkowników w sieci, aby jak najtrafniej kierunkować reklamy. Najnowsza aktualizacja uniemożliwia całkowitą swobodę tego procesu.

W jaki sposób aktualizacje od Apple chronią użytkowników?

Zdecydowana większość funkcjonujących stron internetowych i aplikacji tak naprawdę gromadzi dane w celach marketingowych bez wiedzy użytkowników. Nie pyta ich o zgodę na wykorzystanie tych informacji. Zwykle nie podaje się również celu gromadzenia tych danych.

Warto pamiętać, że polityka cookies to nie to samo, co zgoda na wykorzystywanie danych o naszych preferencjach celem zysków z personalizowanych reklam.

System iOS 14.5 wymaga od twórców aplikacji, by nie tylko informowali użytkownika o wykorzystaniu danych, ale też wyraźnie poprosili o pozwolenie na to. Apple twierdzi, że ta zasada będzie obejmowała wszystkie strony i aplikacje z których korzystać będą użytkownicy iPhone'ów na całym świecie.

W jaki sposób korzystać z ochrony prywatności w iOS 14.5?

Co prawda prace nad jak najlepszym funkcjonowaniem zaktualizowanego systemu nadal trwają, ale wielu użytkowników na świecie ma już możliwość korzystania z niego. Po pierwszym uruchomieniu zaktualizowanego smartfona powinien pojawić się komunikat w formie okienka z prośbą o udzielenie zgody.

Wyświetli się również wyjaśnienie, że dana aplikacja będzie mogła swobodnie śledzić naszą aktywności również wtedy, gdy już z niej wyjdziemy. A wszystko po to, by trafniej targetować reklamy - nie proponować reklam produktów i usług, które w ogóle nie interesują danej osoby.

Pierwszy przycisk w komunikacie umożliwia wysłanie "prośby", by dana aplikacja nas jednak nie śledziła. W rzeczywistości to system iOS 14.5 blokuje jej dostęp do naszych danych. Z kolei drugi przycisk to wyrażenie zgody na śledzenie naszych poczynań w sieci. Wówczas strona czy aplikacja ma dostęp do naszego indywidualnego identyfikatora reklamowego.

Jakie są korzyści aktualizacji iOS 14.5?

Nie tylko wcześniej wspomniana zwiększona ochrona prywatności użytkowników urządzeń od Apple, ale przede wszystkim możliwość wyboru. Od teraz każdy sam może decydować, czy chce otrzymywać spersonalizowane treści reklamowe utworzone na skutek monitorowania aktywności, czy jednak woli z tego zrezygnować.

Zobacz też:

Facebook pokazuje jak nas śledzi. Zuckerberg udostępnił nowe narzędzie do ochrony danych

Wyciekły dane ponad 500 milionów użytkowników Facebooka. Ich nazwiska i numery telefonów są dostępne w sieci

Instagram proponował diety cierpiącym na zaburzenia odżywiania. Serwis przeprasza za błąd algorytmu

Zobacz video: Wyciek danych z Facebooka – co nam grozi?

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: apple.com

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości