W zeszłym roku Noc Muzeów nie mogła się odbyć ze względu na pierwszą falę światowej pandemii koronawirusa. Wówczas wiele instytucji i organizacji zapraszało do wydarzeń w przestrzeni wirtualnej.
W 2021 Noc Muzeów w wielu miastach się odbędzie, ale na nieco innych zasadach, niż w poprzednich latach. Poza tym sytuacja związana z pandemią spowodowała, że niektóre miasta, jak np. Poznań, czy pojedyncze instytucje - postanowiły jeszcze w tym roku się wstrzymać.
Pierwsza Noc Muzeów
Pierwsza noc muzeów miała miejsce w Berlinie w 1997. W języku niemieckim to Lange Nacht der Museen. Wydarzenie spotkało się z dużym entuzjazmem i przyciągnęło tłumy. Inne miasta postanowiły pójść w ślady Berlina i zorganizować podobne wydarzenia. Paryż zorganizował Nuit Blanche, Amsterdam museums-n8, itd. Pierwszą polską Noc Muzeów zorganizowało Muzeum Narodowe w Poznaniu w 2003 r. Obecnie wieczorne i nocne wędrowanie po muzeach i innych placówkach ma miejsce w ponad 140 miastach Europy.
Noc Muzeów 2021 - zasady bezpieczeństwa
Muzea i galerie sztuki w Polsce ponownie zostały otwarte 4 maja. Wszystkie mają obowiązek działać zgodnie z reżimem sanitarnym. W przeciwieństwie do lat poprzednich, nie będzie możliwe ich "tłumne szturmowanie" w Noc Muzeów 2021. Odwiedzający mają obowiązek zachować dystans od innych, w dalszym ciągu będą musieli mieć na sobie maseczki. Ponadto wewnątrz budynków obowiązuje limit 1 osoby na 15 m kw. Organizatorzy ostrzegają, że kolejki są nieuniknione, więc należy pamiętać o zasadach wspólnego bezpieczeństwa.
Noc Muzeów 2021 w Warszawie
Do warszawskiej edycji Nocy Muzeów każdego roku przyłącza się coraz więcej instytucji. W tym roku będzie to łącznie niemal 180 placówek, z czego 17 bierze udział w wydarzeniu po raz pierwszy.
Oprócz tradycyjnego już zwiedzania licznych warszawskich muzeów, galerii i wielu miejsc na co dzień niedostępnych, w programie znajdzie się setki innych możliwości.
Wśród nich m.in.:
- koncerty
- warsztaty i pokazy
- warsztaty i inne atrakcje dla dzieci
- spacery z kulturą: w tym roku zaplanowano 2 nowe trasy, w trakcie których będzie można odwiedzić Ogród Botaniczny UW, Archiwum Państwowe, Łazienki Królewskie, Centrum Myśli Jana Pawła II, Mauzoleum Walki i Męczeństwa, Muzeum Chopina i Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie
- tradycyjne przejazdy zabytkowych autobusów i tramwajów, które można obejrzeć również w środku
- blisko 100 wydarzeń online
Więcej szczegółowych informacji o tym, co warto zobaczyć w Noc Muzeów w Warszawie.
Weekend Muzeów 2021 w Trójmieście
W Gdańsku, Gdyni i Sopocie Noc Muzeów przekształcona została w cały Weekend Muzeów. Odwiedzanie różnego typu miejsc czy udział w wydarzeniach są darmowe lub pobierana będzie symboliczną złotówka opłaty.
Udział w wydarzeniu zapowiedziały m.in.:
- Nadbałtyckie Centrum Kultury
- Akademia Sztuk Pięknych
- Muzeum Archeologiczne
- Faktoria Handlowa w Pruszczu Gdańskim
- Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych
- Muzeum Sopotu
Więcej informacji o Weekendzie Muzeów w Trójmieście. Warto uważnie czytać program, ponieważ na niektóre wydarzenia obowiązują wcześniejsze zapisy.
Noc Muzeów 2021 w Krakowie
Miasto Kraków przesunie nieco tegoroczną Noc Muzeów. Krakowskie muzea i inne placówki będzie można odwiedzić 21 maja w stałych godzinach ich otwarcia w ciągu dnia. Wówczas będzie można zobaczyć m.in.:
- Muzeum Książąt Czartoryskich otwarte po remoncie(Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie)
- Muzeum Zamek Królewski na Wawelu i nowe wystawy
- Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema i pokazy spalania pierwiastków dla dzieci budowie I w
- Muzeum Armii Krajowej i wystawa o tematyce militarnej z klocków COB
Poza tym w Krakowie na kolejne miesiące zaplanowano noce:
- tańca
- teatrów
- jazzu
- cracovia sacra
- kin studyjnych
- poezji
Noc Muzeów 2021 we Wrocławiu
W tym roku Noc Muzeów we Wrocławiu pozostanie jeszcze w przestrzeni wirtualnej. Wrocławskie muzea i najciekawsze wystawy będzie można obejrzeć bez wychodzenia z domu.
Podczas Wirtualnej Noc Muzeów będzie można zwiedzić online około 20 wystaw we wrocławskich muzeach i galeriach. Zdalne oprowadzanie zapowiedziały m.in.:
- Oddziały Muzeum Miejskiego (w tym Stary Cmentarz Żydowski, Pałac Królewski)
- Muzeum Narodowe
- Muzeum Mineralogiczne
- Muzeum Przyrodnicze
- i wiele innych.
Wszystkie transmisje na żywo będą dostępne na oficjalnym profilu miejskim na Facebooku, oraz na stronie wroclaw.pl
Noc Muzeów w Łodzi, Lublinie, Olsztynie, Rzeszowie i innych miastach
Większość polskich miast ze względu na trwającą pandemię nie zdecydowało się w pełni uczestniczyć w Nocy Muzeów 2021. Co prawda, organizowanych jest wiele wydarzeń online i otwarte będą niektóre muzea, ale sporo placówek nadal pozostanie zamkniętych. Poza tym organizowane w poprzednich edycjach liczne ciekawe warsztaty, pokazy i lokalne gry terenowe nie zostaną jeszcze wznowione.
Aby być na bieżąco, warto śledzić lokalne portale internetowe i wydarzenia na Facebooku.
Zobacz, jak ciekawe eksponaty można obejrzeć w polskich muzeach:
Niespotykana mumia w warszawskim muzeum. "To jedyny taki eksponat na świecie"
Muzeum telefonów komórkowych - w tym miejscu zobaczyć można eksponaty nawet sprzed 35 lat
Wyjątkowa ikona w krakowskim muzeum. "Pod każdym względem stanowi unikat"
Zobacz video: Muzea i galerie sztuki ponownie otwarte po poluzowaniu obostrzeń
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto