Luwr można zwiedzać online. Muzeum udostępniło blisko pół miliona eksponatów

Luwr napis
Grant Faint/Getty Images
Luwr to jedno z najczęściej odwiedzanych i największych muzeów sztuki na świecie. Zalicza się również do głównych punktów na turystycznej mapie Paryża. Pandemiczna rzeczywistość mocno ograniczyła nawet samo planowanie zwiedzania czegokolwiek. Liczne instytucje kultury postanowiły umożliwić zainteresowanym wirtualny kontakt z eksponatami. Dołączył do nich francuski Luwr.

Trudno przewidywać, kiedy sytuacja związana z pandemią się poprawi i poluzowane zostaną obowiązujące obostrzenia. Coraz więcej artystów i instytucji kultury przenosi swoje działania do sieci. Oczywiście na tyle, na ile to możliwe. Kustosze najsłynniejszego muzeum świata postanowili zrobić to samo i systematycznie digitalizować jego zbiory.

Luwr w Internecie

W wirtualnej przestrzeni udostępniono wszystkie posiadane przez Luwr eksponaty, również te, które z różnych przyczyn nie miały bezpośredniego kontaktu z turystami. Można więc przyjrzeć się dziełom, które znajdowały się w magazynach lub na wystawach w innych placówkach.

Co ciekawe, "zdalne zwiedzanie" jest bezpłatne. Wystarczy wejść na stronę https://collections.louvre.fr/.

Co można zobaczyć w Luwrze?

Zaktualizowana strona internetowa muzeum udostępnia chętnym ponad 480 tysięcy eksponatów głównie ze zbiorów Luwru. Można je przeglądać na kilka różnych sposobów, w zależności od potrzeb i zainteresowań.

Wszystko podzielono na tematyczne kolekcje:

  • Obrazy
  • Rzeźby
  • Meble
  • Tekstylia
  • Biżuteria i ozdoby
  • Dzieła pisane
  • Obiekty

Cyfrowe wystawy - nie tylko Luwr

Pomysłodawcy i autorzy cyfrowej wystawy postanowili poszerzać ją o dzieła spoza Luwru. Dlatego w jej ramach znalazły się również eksponaty pochodzące z Musée National Eugène Delacroix (poświęconego temu malarzowi), rabowane w trakcie II wojny światowej zasoby Musées Nationaux Récupération, a także rzeźby z ogrodu Tuileries i Place du Carrousel.

Na bieżąco aktualizowany zbiór jest wynikiem nieustannych prac badawczych oraz dokumentacyjnych prowadzonych przez zespoły ekspertów. Nowa baza powstała zarówno w celu badań naukowych, jak i w ramach umożliwienia wszystkim chętnym tak ograniczonego obecnie kontaktu ze sztuką.

Zobacz też:

Ruszają zdjęcia do programu "Kobieta na krańcu świata". Martyna Wojciechowska jeszcze nigdy tam nie była

Tęsknisz za podróżami? Na Playerze znajdziesz programy, które zaspokoją twój głód świata

Wirtualne wycieczki po sztuce dostępne od zaraz! Odwiedź wymarzone muzea online

Zobacz wideo: W Paryżu odbył się protest pracowników kultury

Autor: Diana Ryściuk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!