Konstytucja 3 maja została uchwalona ponad 230 lat temu. Nic więc dziwnego, że bardzo wiele w modzie zdążyło się już zmienić. Dziennikarz Krzysztof Skórzyński postanowił udać się do Teatru Wielkiego Opery Narodowej, by sprawdzić, jak wyglądają stroje z tamtej epoki. Studio Dzień Dobry TVN odwiedzili również Marianna Ochmianowska - dyrektorka Muzeum Łazienek Królewskich oraz Piotr Skowroński – kierownik działu sztuki muzeum, by zdradzić szczegóły na temat historii ubioru z dawnych czasów.
Moda męska sprzed 200-lat
Święto Konstytucji 3 maja to dzień szczególnie ważny dla amatorów historycznych ciekawostek. Krzysztof Skórzyński wraz z kamerami Dzień Dobry TVN odwiedził garderobę Teatru Wielkiego Opery Narodowej, aby przymierzyć stroje z epoki. Ubrany w odpowiedni kostium porozmawiał z doktor Anna Straszewska z Klubu Kostiumologii i Tkaniny Artystycznej OW SHS.
- Pan ma na sobie ubiór francuski, XVII wieczny. [...] Pończochy jedwabne. Wtedy pończocha była raczej męskim atrybutem, kobiety nóg nie pokazywały - tłumaczyła ekspertka.
Kobiece trendy z dawnych epok
O tym, jak efektownie wyglądały stroje sprzed ponad 200-lat opowiedzieli w Dzień Dobry TVN specjaliści z Muzeum Łazienek Królewskich - Marianna Ochmianowska oraz Piotr Skowroński. Jak wyglądały kreacje kobiet w czasach uchwalenia Konstytucji 3 maja?
- Przede wszystkim pamiętajmy o gorsecie. [...] On był niezwykle wymagająca, im węższa kibić, tym ściśnięty gorset, tym piękniej to miało wyglądać. Najlepszym zapisem tych strojów są obrazy. Zarówno modę męską jak i damską poznajemy dzięki dziełom sztuki – stwierdziła ekspertka.
Jak zauważyła gościni, na obrazach doskonale widać jakość tkanin oraz nici, które stosowano w dawnych czasach. Według Piotra Skowrońskiego moda tamtych lat zmieniała się dość szybko, więc panie potrafiły prosić artystów o przemalowanie dzieła sztuki, by nadążało za aktualnymi wtedy trendami.
- Moda na suknie również była bardzo dynamiczna, w zależności od kraju, w którym były prezentowane. Suknie w stylu polskim były bardzo charakterystyczne, miały takie podpięcie z tyłu w trzy fałdy z takim charakterystycznym ogonem – dodał gość.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Sukienka na komunię: klasyka w kropeczki
- Wzięła ślub z nieboszczykiem. Upiorna pośmiertna ceremonia w okupowanej Warszawie
- Tramwaj z warszawskiego getta został zrekonstruowany. Gdzie można go obejrzeć?
Autor: Zofia Wierzcholska
Reporter: Magda Nabiałczyk
Źródło zdjęcia głównego: DDTVN