Medycy na granicy widzą, co dzieje się z uchodźcami. "Przemarznięci, wygłodzeni oraz odwodnieni"

Autor:
Katarzyna
Oleksik
#medycynagranicy pomagają uchodźcom

Od dobrych kilku tygodni na granicy polsko-białoruskiej koczują uchodźcy, którzy nie mogą ani wrócić do swojego kraju, ani wyruszyć w dalszą podróż do lepszego świata. Ich losem przejmują się przede wszystkim wolontariusze, organizacje pomocowe oraz grupa lekarzy #medycynagranicy. Jak pomagają i na co pozwala im straż graniczna opowiada w Dzień Dobry TVN Małgorzata Nowosad, lekarka z grupy #medycynagranicy.

#medycynagranicy - jak pomagają uchodźcom?

#medycynagranicy to grupa 42 lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych z całej Polski, którzy zorganizowali się, aby nieść pomoc osobom, które utknęły na polsko-białoruskiej granicy. - Warto dodać, że wspierają nas osoby, które nie mają wykształcenia medycznego. Zdecydowaliśmy się nieść tę pomoc, bo trudno jest nam przejść wokół tego, co się dzieje, obojętnie - mówiła w Dzień Dobry TVN Małgorzata Nowosad, chirużka, lekarka z grupy #medycynagranicy.

Medycy, którzy pojechali na polsko-białoruskie pogranicze nie dostali zgody na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym, dlatego starają się nieść pomoc poza nią. - Udało nam się pomóc już kilkudziesięciu osobom. Były one przede wszystkim przemarznięte, wygłodzone oraz odwodnione. Niektóre z nich mają choroby przewlekłe i ze względu na obecną sytuację nie przyjmują leków - mówiła chirurżka.

Jak można rozwiązać sytuację na granicy?

Małgorzata Nowosad w rozmowie z Anną Kalczyńską i Andrzejem Sołtyskiem dodała, że #medycynagranicy ściśle współpracują z organizacją "Granica", która stara się wyłapywać osoby potrzebujące pomocy. Medycy starają się także być w stałym kontakcie ze strażą graniczną. - Jest ona w posiadaniu naszego numeru dyżurnego - dodała.

Należy jednak podkreślić, że te działania, choć bardzo potrzebne, nie rozwiązują problemu. - Moim zdaniem konieczny jest obóz przejściowy, a także zapewnienie tym osobom dostępu do opieki medycznej. Na to nasze państwo może sobie pozwolić - mówiła w Dzień Dobry TVN chirurżka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości