Matka Teresa z Kalkuty świętą hipokrytką? "Wyciekły fakty o przywiązywaniu niepełnosprawnych"

Kim była Matka Teresa?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Matka Teresa, kim była naprawdę?
Matka Teresa, kim była naprawdę?
Odeszli w tym roku…
Odeszli w tym roku…
Kamil Durczok nie żyje
Kamil Durczok nie żyje
Wiesław Gołas - wspomnienie
Wiesław Gołas - wspomnienie
Wspomnienie Krzysztofa Krawczyka
Wspomnienie Krzysztofa Krawczyka

Matka Teresa z Kalkuty, a właściwie Agnes Bojaxhiu jest najszybciej beatyfikowaną świętą Kościoła katolickiego. Ma wielu zwolenników na całym świecie, ale jej postać budzi także niemałe kontrowersje. Przez niektórych nazywana jest świętą hipokrytką. Dlaczego?

Kult Matki Teresy - dlaczego budzi skrajne emocje?

Pojawiły się informacje, że Matka Teresa z Kalkuty miała skazywać swoich podopiecznych na cierpienie, ponieważ nie podawała im leków, tłumacząc, że udręczenie zbliża do Chrystusa. Wątpliwości budzi także majątek świętej. Podobno pławiła się w luksusach i nie przekazywała zebranych datków na pomoc potrzebującym.

- Christopher Hitchens był pierwszym filozofem, który wypowiedział się pierwszy raz w tym temacie. Matka Teresa z jednej strony ma poważny majątek, z drugiej opieka nad chorymi jest zaniedbana. W 1994 r. dziennikarze śledczy także zajmowali się tą sprawą. Jeden z nich zauważył, że opieka medyczna nad chorymi jest sporadyczna, a opiekunowie nie mają wcale przygotowania medycznego - zauważył Tadeusz Bartoś, etyk, były zakonnik.

- W 2005 r. na światło dzienne wyciekły fakty o przywiązywaniu niepełnosprawnych. Oskarżenia pojawiały się w kontekście zaniedbywania chorych, niepodawania im leków, czy używania tych samych strzykawek. To wynika z pseudo duchowości sekciarskiej Matki Teresy, z której płynie, że cierpienie zbawia, w związku z tym, nie usuwamy go - podsumował.

Spotkanie z Matką Teresą

Do wypowiedzi etyka odniosła się Helena Pyz - polska lekarka i misjonarka świecka, członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, od końca lat 80. XX w. lekarka w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya w Indiach.

- Poznałam Matkę Teresę w drugim roku mojej działalności w Indiach. Byłam w tej tzw. umieralni. Matka Teresa nie prowadziła placówek leczniczych, tylko placówki opiekuńcze. Zbierała z ulicy potrzebujących i pozwalała im godnie umrzeć - wyjaśniła Helena Pyz. - Znam wiele placówek, w których pracują do dziś siostry Matki Teresy. Nie pracują według standardów europejskich, ale indyjskich. Są bardzo ofiarne i robią, co mogą, by ulżyć potrzebującym - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie